BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Gas-compressor station in Boyarka,Ukraine

Új helyzet az ukrajnai gázszállításban, Ursula von der Leyent is értesítik

Bár akár az év utolsó napján is megszülethet a jövő évre szóló orosz–ukrán gáztranzit-megállapodás, a piaci szereplőknek hamarabb kell dönteniük, hogy a továbbiakban is számolnak-e ezzel a szállítási iránnyal. Úgy tűnik, letettek a keleti szomszédunkon keresztüli gáztranzitról, de a helyzet nem ilyen egyszerű, és erről tanúskodik a régió érintett cégei – köztük a MOL és az MVM – közös nyilatkozata is.

Feltehetően egyetlen kereskedő sem kötött le kapacitást azon a 2025 januárjára kiírt ukrajnai aukción, amelyet az Oroszországból Ukrajnán át történő gázszállításra írtak ki. Ennek alapján úgy tűnik, véget ért ez a fajta szállítás. A reményt a régió érintett vállalatai nem adták fel, sőt közös nyilatkozatot írtak alá megegyezést sürgetve, amelyet Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez is eljuttatnak.

gáz
Kérdés, mennyi feladatot kap jövőre az ukrán gázrendszer / Fotó: NurPhoto via AFP

Senkit nem érdekelt a lehetőség

Azt, hogy feltehetően leáll az oros zgáz Ukrajnán keresztüli szálíltása, annak alapján írja egy orosz szakportál, hogy a december 16-i árverés után nem tették közzé, hogy mely cégek vennék igénybe a szudzsai gázmérő állomás szolgáltatását, vagyis sem a Gazprom, sem annak európai partnerei nem kezdték el a tranzitkapacitás lekötését. Az óvatosság mögött elsősorban az állhat, hogy az év utolsó napján lejár az orosz–ukrán tranzitmegállapodás, amelyet az orosz fél meghosszabbítana, azonban az ukrán nem.

Mindazonáltal a gázszállítás nem áll meg. 

Még az orosz gáz tranzitjának leállása esetén is lesz forgalom Ukrajna magyarországi és más határain – hívták fel a Világgazdaság figyelmét piaci forrásból.

Jelenleg ugyanis sok európai kereskedő tárol földgázt a kedvező feltételeket kínáló ukrajnai föld alatti tárolókban, e gázt pedig haza kell hozni, vagy éppen növelni az Ukrajnában tárolt mennyiségét. Ukrajna ezenfelül importál is Nyugat felől, saját igényei kielégítésére. Összességében a Regional Booking Platformon (RBP) van és lesz is az ukrán–magyar határon keresztüli szállításhoz határkapacitás aukció, mégpedig függetlenül attól, hogy mi történik az orosz–ukrán gázhatáron.

Ennek több oka is van:

  • van kiszállítás Magyarországról Ukrajnába,
  • van az ukrajnai tárolókból történő visszaszállítás,
  • és néha megéri a lengyel–ukrán–magyar útvonalon szállítani.

Ursula von der Leyen is megkapja a nyilatkozatot az energiabiztonságot ért fenyegetésről

A régió energiacégei ugyanakkor nyilatkozatot írtak alá, amely a szállítások folytatását sürgeti, „abban a tudatban, hogy hozzájárul a gázárak alacsonyan tartásához és segít az iparágak versenyképességének támogatásában” – jelentette a Bloomberg a szlovák SPP közlésére hivatkozva. Szlovákiából az SPP, Magyarországról a Mol és az MVM írta alá a dokumentumot, de csatlakoztak az aláírókhoz magyar, osztrák, szlovák és olasz kereskedelmi szövetségek és nagy ipari fogyasztók is. A megegyezést Oroszországnak és Ukrajnának kellene elérni, az aláírók erre szeretnék ösztökélni a feleket, és Brüsszel támogatására is számítanak.

A nyilatkozatot eljuttatjuk az Európai Bizottság elnökéhez, Ursula von der Leyenhez, hogy első kézből legyen információja a régiónkban az energia- és gazdasági biztonságot ért fenyegetésről

– idézték Vojtech Ferenczet, az SPP elnök-vezérigazgatóját.

Ott van az azeri opció is

Korábban felmerült, hogy az ukrán gázrendszert más irányból érkező földgáz továbbítására is lehetne használni a jövő évtől. Alapvetően az azeri gáz merült fel, mégpedig csereügyletek formájában. Arról a lehetőségről is lehetett olvasni, hogy a gázértékesítő pontot áthelyeznék Oroszország határa. A megállapodásokat még nem hozták nyilvánosságra, vevőként Ausztria, Szlovákia, valamint Csehország, Moldova és Bulgária neve merült fel.

Kell a csőbe a gáznyomás

Ukrajna számára műszaki problémát okozhat, ha a gázrendszerén nem továbbít nagy mennyiségű gázt, amellyel fenntartható a szállításhoz szükséges nyomás. E nyomást eddig az orosz gáz biztosította. Ukrajna 2021-ben évi mintegy egymilliárd dollárra tette annak a gáznak az értékét, amennyire szüksége van gázszállítása normális működéséhez. Ez nagyjából megfelel annak a tételnek, amennyit Oroszországtól kap tranzitdíjként. Az ukrán megfontolás azonban az, hogy Ukrajna nem kíván hozzájárulni Oroszország gázeladásból származó bevételeinek gyarapításához, hiszen ezt a pénzt Oroszország az Ukrajna elleni háborúra fordíthatja.  

Fennáll azonban a veszély, hogy amennyiben jövőre orosz gáz nélkül maradnak az ukrán vezetékek, azok orosz katonai támadások célpontjává válnak.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.