A nyáron terjedt el egy statisztika nyomán, hogy háborúzás közben az oroszok a korábbinál gyakrabban kortyolgatnak a vodkásüvegből, az év végére pedig megérkezett – mint Oroszországban gyakran a múltban – a kormányzati alkoholellenes kampány megelőző és korlátozó intézkedéssel. Be nem tiltják a vodka fogyasztást, amire szintén volt példa a keleti-európai birodalom történetében, de az alkoholt kerülő Vlagyimir Putyin elnök rezsimje józanabb és egészségesebb állampolgárokat szeretne.
Az orosz kormány 29 pontból álló akciótervet fogadott el az alkoholfogyasztás és az általa okozott egészségi károk és elhalálozás csökkentésére 2030-ig kijelölt célokkal – jelentette pénteken a Ria Novosztyi hírügynökség a kormányzati sajtóirodára hivatkozva.
A terv tartalmaz adminisztratív korlátozásokat is, bár jórészt megelőző intézkedésekből áll, az egészséges életmód népszerűsítésétől a diagnosztizálás, tanácsadás és a rehabilitáció javításáig. Azonnali korlátozásokat nem is jelentettek be, az akcióterv keretében azonban megvizsgálják, hogy
az Orosz Föderáció egyes területein bevezetett időkorlátozások az erős alkoholok árusítására hogyan működnek,
illetve várható, hogy a megtiltják az alkoholos italok elhelyezését az üzletek kijáratának közelében.
Az előzmény: a nyáron a nemzetközi sajtó felkapott egy kutatóintézeti elemzést, amely szerint tavaly a 15 évesnél idősebb oroszok annyi alkoholt ittak, mint 2015 óta nem, annak is betudhatóan – írta akkor a The Times –, hogy miközben a bérek emelkedtek, Putyin elnök adóemelései nem követték az inflációt, és egy 0,7 literes üveg vodkát akár már 5 fontnak (kb. 2500 forintnak) megfelelő összegért is meg lehet venni.
A Kremllel nem barátkozó módon a brit lap azt is hozzáfűzte, hogy az adatok szerint az ukrajnai háború okozta növekvő csalódottság nyomán „az egy évtizede legrészegebb Oroszországot látjuk”.
Az oroszokról alkotott sztereotípiáknak megfelel ez a kép, a statisztikáknak azonban nem. (Bár a lapnak nyilatkozó szakértő megjegyzi, hogy a hivatalos statisztikáknál a valós alkoholfogyasztás harmadával is nagyobb lehet a házilag fabrikált szeszek miatt, a cikkben közölt szám azonban nem egyezik meg a hivatalos adattal.)
A kép a „tíz éve legrészegebb Oroszországról” a háttér ismerőinek azért lehet meghökkentő, mert az orosz alkoholfogyasztás hatalmasat csökkent az elmúlt évtizedben. Amit a politikusok is gyakran büszkén emlegetnek, mégsem sikerül kiverni a fejekből Nyugaton a filmek által beléjük vert képet a vodkavedelő oroszokról. A Statista szerint 2014-ben tiszta alkoholban számolva egy főre 12,16 liter fogyasztás jutott Oroszországban, idén várhatóan már csak 10,23 liter a tavalyi 10,35 és a 2020-as 10,53 liter után.
A Statista közölte előrejelzések szerint a kelet-európai óriás alkoholfogyasztása a következő években tovább csökken. De ha nem tenné, és az adatok valósak, akkor nem áll, hogy az oroszok másokhoz képest sokat isznak Európában (bár hogy vodkát többet, az valószínűleg igen).
Az Euronews közölte 2020-as adatok szerint szinte ugyanannyit isznak, mint a magyarok (akik akkor 10,4 litert). Mi pedig a közhiedelemtől eltérően nem a lista élén vagyunk, hanem a középmezőnyben, a közelében sem a letteknek (12,1 liter), cseheknek (11,6), litvánoknak (11,4) vagy akár az osztrákoknak (11,3 liter).
Egy biztos, akár csökkent az orosz alkoholfogyasztás, akár növekedett, a kormánynak még mindig sok, és közbelépne.
Az alkoholizmus megelőzése és kezelése más országokban is többé-kevésbé kiemelt feladat, Oroszországban azonban igen tekintélyes politikai hagyománya van, ami a kommunista főelvtársak hírhedt ivászatai mellett hozzájárulhatott a vodkavedelő imázs megerősödéséhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.