Csak a fennvaló garantálhat bármit is – jelentette ki Tánczos Barna román pénzügyminiszter egy interjúban arra a kérdésre, hogy a kormány tudja-e garantálni, hogy 2025-ben nem lesz adóemelés – írta a Krónika Online.
A tárcavezető szerint a jelenlegi feltételek mellett, csak
garantálható a 7 százalékos hiány.
Arra a kérdésre, van-e B terv arra az esetre, ha az év során olyan külső sokkhatások lépnének fel, mint a világjárvány vagy az ukrajnai háború, a pénzügyi tárca RMDSZ-es vezetője azt válaszolta, hogy
B tervről akkor beszélnek majd, ha szükségük lesz rá.
A legfontosabb a kiadások felülvizsgálata, a havi ellenőrzés, hogy a hiány ne csússzon ki a kezünkből. A két dolognak párhuzamosan kell haladnia, és akkor nem lépünk ki az A tervből – szögezte le Tánczos Barna. Kiemelte, hogy a 2025-ös költségvetésben a legnagyobb összegeket autópályákra, vidéki infrastruktúrára, oktatási infrastruktúrára fordítják.
A pénzügyminiszter cáfolta azt, hogy a multinacionális cégek nem számolnak be nyereségről és nem fizetnek adót. Elmondása szerint az öt legnagyobb kereskedelmi lánc csaknem egymilliárd lejes halmozott nyereségadót fizetett tavaly.
Tehát ezek a cégek nem kerülik el az adózást, vagyis álhír, ami az elmúlt hetekben elterjedt a sajtóban, hogy nem fizetnek adót
– hívta fel a figyelmet a tárcavezető. Ugyanezek a cégek tavaly több mint hatmilliárd lej adót fizettek be a román államnak, mert az ország öt legnagyobb kereskedelmi láncában több mint 70 ezer alkalmazottjuk van – tette hozzá.
A költségvetési tartalékalapra vonatkozó kérdésre a miniszter azt mondta, hogy az már nem létezik.
Később visszakozott, és úgy fogalmazott, hogy ez egy korlátozott tartalékalap lesz, és csak választásokra, valamint vis maior esetekre lesz pénz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.