Nem kívánt nyertese lehet az Egyesült Államok és az Európa közötti feszültségek éleződésének, elemzők szerint a transzatlanti kapcsolat lehetőséget adhat Kína számára arra, hogy erősítse a gazdasági együttműködést a 27-ekkel. Akár azt is eredményezheti, hogy Brüsszel csökkenti a kínai elektromos autókra kivetett vámokat.
A kínai mosolyoffenzíva februárban már el is kezdődött, amikor Európában járt Vang Ji külügyminiszter, és a müncheni biztonsági konferencián egyértelműen kiállt amellett, hogy Európának szerepet kell kapnia az ukrajnai háború lezárásban.
Gabriel Wildau, az amerikai Teneo PR- és tanácsadó cég ügyvezető igazgatója szerint Peking ezzel a semmibe sem kerülő gesztussal bizonyítani akarta, hogy
Donald Trump amerikai elnökkel ellentétben tiszteli az Európai Uniót.
Egyetért vele Ian Bremmer, az Eurasia Group elnöke is. „Kína befektetési és kereskedelmi politikája bizonyítja, hogy a célja stratégia befolyást szerezni Európa felett. Az Ukrajnával kapcsolatos kijelenéseket ennek fényében kell értékelni” – nyilatkozta a CNBC-nek.
Az EU eddig mindig követte az Egyesült Államok példáját, amikor intézkedéseket hozott Kína ellen a nyugati technológiai innovációk és gazdasági érdekei védelmében. A holland kormány például szintén korlátozta a csipgyártó ASML berendezéseinek eladását Pekingnek a hasonló amerikai lépés nyomán.
„Európa Kínával szembeni szigorításainak nagy része az Egyesült Államok kérésére történt. Bizonyos értelemben ez volt az ára annak, hogy alávetett helyzetben vannak és Washingtontól függenek a védelem terén” – magyarázta a portálnak David Roche, a Quantum Strategy stratégája.
Az európaiakat is sújthatják potenciálisan vámok, de többé nem lesznek az amerikaiak rabszolgái
– tette hozzá.
Peking így nyerhet a megromlott transzatlanti kapcsolatból, mivel Európa „kevésbé lesz érzékeny” az amerikai nyomásra, ami a már meglévő exportkorlátozások enyhítését vagy legalábbis azt eredményezheti, hogy Brüsszel nem vezet be újabbakat.
Az egyik példa lehet a kínai elektromos autókra (EV) kivetett büntetővám, az uniós vezetők Wildau szerint arra a következtetésre juthatnak, hogy „nincs más választásuk”, mint irányt váltani.
Az európai autóiparra egyre nagyobb nyomás nehezedik, és ezt csak tetézi az amerikai vámfenyegetés. A kínai együttműködés azonban Roche szerint segíthetne Európának az EV-khez szükséges alkatrészek gyártásában, lehetővé téve a blokk számára, hogy felzárkózzon a technológiához és elérje fenntarthatósági céljait.
Ez ráadásul csak az egyik olyan hiányosság, amelyet Kína potenciálisan betölthet. „A helyzet az, hogy Európának a szó legtágabb értelmében alternatív piacokat kell keresnie az Egyesült Államok helyett. Kína segíthet ebben” – vélekedik.
Friedrich Merz, Németország következő kancellárja a CDU–CSU választási győzelem után az ARD-nek adott nyilatkozatában már megadta az alaphangot, amikor kijelentette, hogy Washingtont már „nem érdekli” Európa sorsa, és a kontinens számára a prioritás „függetlenné válni az Egyesült Államoktól”.
„Merz megjegyzései nem maradtak észrevétlenek Pekingben. A kulcskérdés most az, hogy Németország hagyományos üzleti kapcsolatát Kínával a többi tagállam is ugyanígy látja-e” – állítja Thanos Papasavvas, az ABP Invest alapítója és befektetési igazgatója.
Kína ugyanis nem változott, ugyanaz az ország maradt, amelyik
Olivier Schmitt, a dán Syddansk Universitet professzora is úgy véli, hogy az európaiak akár megduplázhatják a Pekinggel fenntartott kereskedelmi kapcsolataikat, hogy előteremtsék a pénzt a védelmük finanszírozásához, és Peking szívesen átirányítja a saját kereskedelmi forgalmát az Egyesült Államokból a kontinensre, hogy ellensúlyozza az amerikai vámokat.
Az Egyesült Államok a protekcionista politikájával még inkább a világgazdaság középpontjába helyezi Kínát, miközben elvágja magát azoktól a szövetségeseitől, akik leginkább támogatnák a politikáját.
A Kína felé fordulás ugyan csak rövid távú megoldás lenne az európaiak számára, hosszú távon csak még több függőségi problémát okozna.
„De ez olyan kockázat, amelyet sok európai vezető hajlandó lenne vállalni, ha választani kellene a védelembe való nagyarányú beruházás azonnali költségvetési szükségessége és a Kínához hasonló tekintélyelvű államtól való hosszú távú függőség között” – vélekedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.