Németországnak meg kellene fontolnia a Moszkvával szembeni szankciók enyhítését – mondta Friedrich Merz jobboldali, kereszténydemokrata pártjának egy magas rangú tagja, érvelve amellett, hogy a büntetőintézkedések Európát sokkal jobban sújtják, mint Vlagyimir Putyint.
Michael Kretschmer, Németország egyik keleti tartománya, Szászország CDU-s kormányzója immár a sokadik magasrangú német politikus, aki felveti az orosz kapcsolatok újraindításának szükségességét. Kretschmer kijelentette, hogy Németország és Európa vezetőinek azon kitartása, hogy fenntartsák a Moszkvával szembeni büntetőintézkedéseket, „teljesen elavult, és egyáltalán nem illik ahhoz, amit az amerikaiak most csinálnak”.
A német DPA hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta:
amikor rájössz, hogy inkább magadat gyengíted, mint az ellenfeledet, el kell gondolkodnod, vajon minden helyes-e, ami történik.
Szászországra a szélsőbaloldal és a radikális jobb megerősödése jellemző, így a konzervatív CDU számára létfontosságú a tartomány megtartása. Kretschmer szerint „folyamatos vita kellene arról, hogy mely szankciók árthatnak jobban nekünk, mint Oroszországnak, de ez nem történik meg.”
Kretschmer, aki már hosszú évek óta ellenzi a fegyverszállítmányokat Ukrajnába, az egyik legújabb politikai szereplő, aki Merz jobboldali CDU-jából, valamint a középen álló szociáldemokraták (SPD) köréből a közelmúltban nyilvánosan is felszólalt, hogy újraindítsák a gazdasági vagy energia kapcsolatokkal kapcsolatos párbeszédet Oroszországgal.
A német Zöldek, akik erősen ukránbarát álláspontot képviselnek, vasárnap felszólították Merzt, hogy keményebben lépjen fel a pártjában található „Putyin barátok” ellen. A párt parlamenti társelnöke, Britta Haßelmann elmondta, hogy megdöbbentek Kretschmer megjegyzésein, és felszólította a CDU vezetőjét, hogy vegye kézbe a dolgokat, és akadályozza meg azokat, akik Németország „moszkvai kapcsolatának” újjáélesztésére törekednek –
utalva ezzel a német üzleti, pénzügyi és politikai élet egyes részeinek hosszú távú kapcsolataira Oroszországgal, amely valaha az ország legfontosabb földgázszállítója volt.
Ez a kapcsolat volt jellemző a volt SPD-s kancellár, Gerhard Schröder személyére, aki Putyin közeli barátja volt, és a Rosznyeft orosz állami olajcég igazgatóságának elnöke volt egészen 2022 májusáig, amikor lemondott, miután Putyin teljes körű inváziót indított Ukrajna ellen. De a CDU egyes képviselői is régóta támogatták az Oroszországgal való gazdasági kapcsolatokat, és szkeptikusak voltak a Kijev számára nyújtott katonai támogatással kapcsolatban.
Az utóbbi Németország két legnagyobb centrista pártjából számos politikus nyilvánosan is támogatta a Moszkvával való gazdasági kapcsolatok helyreállításának ötletét.
amikor a béke helyreáll, és elhallgatnak a fegyverek Oroszország és Ukrajna között – remélhetőleg ez hamarosan meg fog történni –, a kapcsolatok normalizálódnak, a tilalmakat előbb-utóbb feloldják és az Egyesült Államok irányításával ismét elindulhat az orosz gáz Európa felé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.