A szuperhatalmak térnyerése ellen a szabályokon alapuló új szövetségek létrehozását és a kettős mérce alkalmazásának elutasítását szorgalmazta Emmanuel Macron pénteken Szingapúrban, a legfontosabb ázsiai védelmi és biztonsági fórumon.
„Hozzunk létre olyan új szövetséget Európa és Ázsia között, amely közös normáinkra, elveinkre épül, alakítsunk új koalíciókat a szabad kereskedelem és a szabályokon alapuló nemzetközi rend érdekében, hogy ne váljunk a szuperhatalmak döntéseinek járulékos veszteségévé!” – mondta a politikus a Sangri-La védelmi fórumon elmondott nyitóbeszédében.
Macron szerint hazája és Európa nem kettős mércével mér, az ukrajnai háborúban sem. Másfelől Macron szerint ha a nyugati országok magára hagyják a Gázai övezetet, és engedik Izraelnek, hogy azt tegyen vele, amit csak akar, akkor azt kockáztatják, hogy elvesztik minden hitelüket a világ több része előtt.
A francia elnök szerint most a legnagyobb veszély a világ felosztódása két szuperhatalom között. Hangsúlyozta: ha az országok csapódnak ide vagy oda, akkor vége a globális rendnek, és módszeresen tönkre megy minden olyan intézmény, amelyet a második világháború óta létrehoztak, pedig ezekre most nagyobb szükség van, mint bármikor korábban.
A Donald Trump elnök vezette Egyesült Államokra utalva Macron kijelentette: Párizs együtt akar működni, de azt nem akarja, hogy egyetlen ember napi rendszerességgel utasítsa Franciaországot, hogy mit tehet és mit nem.
Macron Vietnám és Indonézia után Szingapúrban fejezte be délkelet-ázsiai körútját, amelynek célja a Washington és Peking között harmadik utat kínáló indiai-csendes-óceáni stratégiájának népszerűsítése volt. Ez volt az első alkalom, hogy európai vezetőt kértek meg a Sangri-La fórum megnyitására.
Az összes ázsiai, valamint a világ többi részéből érkező vezető idei, 22. tanácskozása vasárnapig tart. Szombat reggel a tervek szerint felszólal Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter is..
Főhet a feje Macronnak: Afrika kiebrudalja a franciákat, de nekik mindenképpen urán kell – innen szerzik be
Párizs az elmúlt években számos afrikai országból szorult ki, így a nyersanyagokban gazdag Üzbegisztán és Mongólia felé nyitott, hogy pótolja az Afrikából kieső uránimportot. Franciaország számos szerződést írt alá az ázsiai partnerekkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.