Amerikai dolgozók millióinak jövedelme alig változott az elmúlt egy évben – derül ki a JPMorganChase Institute csütörtökön közzétett tanulmányából. A kutatás szerint az inflációval kiigazított nettó keresetek nem tartották a lépést a gazdasági növekedéssel 2019 és 2025 között, ami azt jelenti, hogy a munkavállalók részesedése a nemzeti jövedelemből csökkenhetett.
A vizsgálat – amely mintegy 20 millió bankszámla mozgásait követte nyomon, köztük 7 milliót hat éven keresztül – arra jutott, hogy az egykor dinamikus bérnövekedés mára lelassult. A pandémia korai szakaszában még különösen a kisebb keresetűek profitáltak az emelkedő bérekből, ám azóta kiegyenlítődtek a trendek: minden jövedelmi szinten hasonló ütemben nőnek a fizetések – vagy éppen stagnálnak.
Bár a munkaerőpiac erős, az amerikai munkavállalók érezhetik úgy, hogy ez lehetett volna még erősebb is
– állapította meg a tanulmány, rámutatva, hogy az infláció részben elvitte a béremelkedés hatását.
A kutatás különösen fontos lehet a Federal Reserve számára, amely jelenleg is próbálja felmérni, hogyan alakul a lakossági fogyasztás, ha a Trump-adminisztráció által bevezetett új vámok hatására ismét emelkedni kezd az infláció. A kiskereskedelmi forgalom például áprilisban már alig nőtt, miután márciusban jelentősebb vásárlási hullámot váltott ki a vámok előtti készletfelhalmozás.
A jövőbeli fogyasztási trendek kulcsfontosságúak lehetnek az amerikai jegybank számára, amikor a kereskedelmi politika és az infláció gazdaságra gyakorolt hatását próbálja modellezni. A Walmarthoz hasonló nagyvállalatok már figyelmeztettek a közelgő áremelkedésekre, miközben az elemzők szerint a háztartások pénzügyi mozgástere is szűkül: véget értek a pandémia idején kapott állami támogatások, újraindultak a diákhitel-törlesztések, és egyre kevesebb a megtakarítás.
„A dolgozók látják, hogyan alakulnak a béreik, és azt is értik, mi történik a világban – a kereskedelmi háborútól a gazdaságpolitikai döntésekig” – mondta Christopher Wheat, az intézet elnöke. Szerinte előbb-utóbb ezek a hatások a fogyasztásban is meg fognak jelenni, még ha ez eddig nem is látszik egyértelműen.
A magyar bérek továbbra is jobban nőnek, mint az árak, és ez folytatódhat idén
Nem érte meglepetésként a friss kereseti adat az MBH Bank szakértőit. A kutatási igazgató szerint az infláció alatti árnövekedés idén is lehetőséget ad a reálbérek javulására, bár a tavalyi kiugró ütem nem ismételhető meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.