Az új japán mezőgazdasági miniszter pénteken ígéretet tett arra, hogy gyorsabban juttatják el a rizst a kormányzati tartalékokból a boltokba, méghozzá a jelenleginél alacsonyabb áron, hogy a fogyasztók ne az olcsóbb külföldi fajtákat válasszák a hazai helyett. Erre szükség is van, mert több mint kétéves csúcsra ugrott a maginfláció a szigetországban.
Az extrém meleg okozta terméskiesés és a rengeteg turista miatti keresletnövekedés vezetett a rizsárak rohamos emelkedéséhez, ami egyre komolyabb
problémát okoz a fogyasztóknak és a tokiói kormányzatnak a júliusi felsőházi választások előtt.
Az áremelkedés miatt a kormány kénytelen volt a tartalékokhoz nyúlni, és Dél-Koreából, valamint az Egyesült Államokból is kész több rizst vásárolni. Az alapvető élelmiszer körüli botrány miatt került a tárca élére Kuizumi Sindzsiro is, elődje ugyanis kénytelen volt lemondani, akkora felháborodást keltett a kijelentésével, hogy sosem kellett rizst vennie, ellátják vele a támogatói.
A kormányzat március óta juttat a boltokba rizst a tartalékokból, bár a bürokratikus nehézségek miatt mindössze 210 ezer tonnát, ennek azonban egyelőre nem látszik a hatása a kiskereskedelmi árakon.
„Az abnormális árnövekedés felgyorsíthatja a hazai termelésű rizstől való elfordulást Japánban” – figyelmeztetett pénteki sajtótájékoztatóján Koizumi. „Már most azt látjuk, hogy a szupermarketek közvetlenül az Egyesült Államokból vásárolnak, annak ellenére, hogy vámot kell fizetniük. Meg kell szüntetnünk ezt az abnormális helyzetet, és a gyorsaság a legfontosabb” – tette hozzá.
A Reuters a hírrel kapcsolatban emlékeztetett, hogy Japán mindig is vonakodott a rizs importjának ösztönzésétől, mivel önellátásra törekszik a legalapvetőbb élelmiszere tekintetében, és
magas vámokat vetett ki, hogy megvédje a helyi gazdákat a versenytől.
A mezőgazdasági miniszter, aki egyébként Koizumi Dzsunicsiro korábbi kormányfő fia, és előtte a környezetvédelmi tárcát irányította, azt tervezi, hogy június elejére kilogrammonként hatszáz jenes áron juttatja a boltokba a tartalékban lévő rizst. (Egy jen 2,48 forint.) A május 11-ével zárult héten az átlagár 853 jen volt.
Az olcsóbb rizsre szükség is van, mert a pénteken nyilvánosságra hozott adatok szerint a maginfláció éves szinten 3,5 százalékra ugrott áprilisban a márciusi 3,2 százalékról. Ez két és fél éves csúcs, meghaladja a 3,4 százalékos elemzői várakozásokat.
Az élelmiszerár-infláció 7 százalékos lett az előző havi 6,2 százalék után, ami növeli az év végéig esedékes újabb kamatemelés esélyét. A Bank of Japan (BOJ) kényszerhelyzetben van, az egyik oldalon ott a tartós élelmiszerár-inflációból eredő árnyomás, a másikon pedig Donald Trump amerikai elnök vámjai és a gazdaságra gyakorolt hatásuk.
Az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított infláció áprilisban éves szinten
Áprilisban 0,1 százalékkal nőttek a fogyasztói árak márciushoz képest, amikor 0,3 százalékos emelkedést mértek.
Az infláció több mint három éve magasabb a jegybank 2 százalékos céljánál, a Reuters által megkérdezett elemzők ezért arra számítanak, hogy
a BOJ szeptemberig nem nyúl a kamatokhoz,
de többségük szerint az év végéig várható egy újabb 25 bázispontos emelés. A jegybank jelezte, hogy készen áll erre, a vámok miatt az időzítés okoz problémát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.