Az Európai Unió kemény válaszlépésre készül arra az esetre, ha kudarcba fulladnak az Amerikai Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi tárgyalások – értesült a Reuters. Brüsszel ugyanis egy körülbelül százmilliárd eurós vámcsomagot állított össze amerikai árukra.
A háttérben az EU–USA közötti hónapok óta zajló, de eddig csak minimális eredményt hozó kereskedelmi egyeztetések húzódnak.
Bár a felek áprilisban új lendületet próbáltak adni a tárgyalásoknak, Brüsszel továbbra is attól tart, hogy az amerikai elnök, Donald Trump által bevezetett vámok zöme érvényben marad. Május 6-án az Európai Bizottság közölte: az amerikai vizsgálatok miatt az EU-s exporttermékeket érintő vámtételek összege elérheti az 549 milliárd eurót is.
A javasolt intézkedések már május 7-én a tagállamok elé kerülhetnek, a konzultációs időszak pedig egy hónapig tart, ezalatt a lista még módosulhat.
A tervezett ellenintézkedések nem az elsők:
A helyzetet tovább feszíti, hogy Trump nem csupán acélra és alumíniumra, hanem autókra, autóalkatrészekre is 25 százalékos vámot vetett ki, és újabb vizsgálatokat indított többek között faanyag, gyógyszerek, félvezetők, kritikus ásványi anyagok és teherautók importja ügyében. Az Európai Bizottság hangsúlyozta:
minden válaszlépés lehetőségként szerepel az eszköztárban, így akár szolgáltatásokat is érinthetnek majd az új korlátozások, sőt exporttilalmak is elképzelhetők.
A következő hetek döntő fontosságúak lehetnek: amennyiben az egyeztetések nem vezetnek kompromisszumhoz, a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok látványosan megromolhatnak – ez pedig az európai és amerikai vállalatokat, valamint a fogyasztókat egyaránt sújthatja.
Igazi Amerika: még a vámháború is marketingfogás lett
Akciókkal biztatnak vásárlásra a kiskereskedők. A vámháború marketingfogás lett az Egyesült Államokban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.