BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az állandó áramszünetek miatt a kubaiak is kezdenek kifogyni az ötletekből

Nagy kihívás a kubai kormánynak az energiaválság. Az állandó áramszünetek leleményességre kényszerítik az embereket.

Az elmúlt évtizedek legsúlyosabb energiaválsága sújtja Kubát, az állandó áramszünetek miatt a helyiek kénytelenek leleményes trükköket kieszelni, hogy a lehető legkisebb fennakadásokkal élhessék a mindennapi életüket.

állandó áramszünetek
Leleményességre kényszerítik a kubaiakat az állandó áramszünetek / Fotó: Norlys Perez / Reuters

Ez pedig nem könnyű. A kormány december óta nem biztosít palackos gázt, a rendszeres áramszünetek miatt pedig gyakran a villanytűzhely is használhatatlan. A megoldás (a 21. században): a széntüzelésű tűzhely.

A tévénézést is megoldják a leleményes kubaiak, ha nincsen áram: elég összebuherálni egy régi laptop képernyőjét és egy elektromos motorkerékpár akkumulátorát, hogy a család nézhesse a kedvenc szappanoperáját.

Az állandó áramszünetek kihívást jelentenek a kormánynak is

Az energiaválság olyan súlyossá vált a szigetországban, hogy még Miguel Díaz-Canel elnök is elismerte, hogy az áramkimaradások jelentik az egyik legnagyobb kihívást az ország számára. 

Csak az elmúlt nyolc hónapban négy teljes, országos áramszünet volt

– emlékeztetett az AP amerikai hírügynökség.

Az államfő szerint miközben az áramigény a márciusi 2580 megawattról májusban 3050 megawattra emelkedett, a rendelkezésre álló áram mennyisége alig nőtt, és a márciusi 1790 megawattról ezekben a napokban csak 1900 megawatt körülire emelkedett.

Cuba left without electricity after hit from Hurricane Rafael
Örülhet, akinél még van gáz a főzéshez / Fotó: Norlys Perez / Reuters

A kormány napelemparkok létesítésével és a meglévő generátorok javításával ígéri megoldani a problémát Kína és Oroszország támogatásával. Eddig azonban kevés előrelépés történt.

Az áramszünetek mellett a súlyos élelmiszer-, gyógyszer- és vízhiány is egyre elviselhetetlenebbé teszi az életet sok kubai számára, emiatt az elmúlt években rekordszámú ember hagyta el a szigetet.

Az utóbbi években összeomlott az ország egykor legendás cukoripara, ami miatt veszélybe került a rumgyártás. Gyakorlatilag a szivar tartja életben a gazdaságot.

Egyhavi bér egy tűzhelyért

Mindig vannak persze olyanok, akik a legsúlyosabb válságban is megtalálják a számításukat. Kubában most ilyenek például a kovácsok, akik nem győzik a munkát, fémhulladékból barkácsolnak szénfűtéses tűzhelyeket, amelyeket aztán 18 dollárnak (6400 forintnak) megfelelő összegért árulnak.

A Havana Times tudósítása szerint 

ez két dollárral több, mint a havi kubai átlagfizetés,

amelynek az értéke az 1989-esnek csupán a kétharmada. Akkor azonban a lakosságnak szubvencionált áron eladott fejadagok még jóval magasabbak voltak, mint ma.

Hamarosan a kubaiak is kifogynak az ötletekből / Fotó: AFP

Az áramkimaradások növekedésével a kubai online vásárlási oldalakat is elárasztják a többnyire az Egyesült Államokból és Panamából származó újratölthető ventilátorok, töltővel ellátott lámpák és töltők hirdetései, ezek azonban sokak számára megfizethetetlenek.

Hamarosan kifogynak a kubaiak is az ötletekből

„Az olaj, a gáz és az áram hiánya, a tikkasztó nyári hőség és az esetleges hurrikánok – ennél drámaibb képet még egy jó mexikói szappanopera sem tud festeni” – összegezte a helyzetet az amerikai hírügynökségnek Jorge Pinón, az austini Texasi Egyetem Energetikai Intézetének kutatója, aki szerint a kubai energiaválság megoldásához 

  • három-öt év
  • és akár nyolcmilliárd dollárnyi összeg kellene.

E borús kilátásokkal szembesülve a kubaiak nem optimisták. „Eljön majd az idő, amikor kifogyunk az ötletekből” – mondta a tudósítónak a laptopból és akkumulátorból barkácsolt tévé mestere.

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.