Elon Musk visszakozott korábbi tervétől, miszerint leállítaná a SpaceX Dragon űrhajójának működtetését – ez az az űreszköz, melyre a NASA az űrhajósok és rakományok Nemzetközi Űrállomásra (ISS) való szállításához támaszkodik. Korábban Musk azt mondta, a SpaceX kivonja a forgalomból a Dragon űrhajót, miközben Donald Trumppal vívott nyilvános vitát a közösségi médiában.
Egy ilyen lépés felborította volna a NASA működését az űrállomáson, ám Musk csütörtök este közölte: a SpaceX továbbra is üzemeltetni fogja a járművet. A Dragon jelenleg az egyetlen amerikai űrhajó, amely rendszeresen szállít asztronautákat az ISS-re és vissza. A NASA folytatja az együttműködést ipari partnereivel annak érdekében, hogy az elnök űrrel kapcsolatos céljai megvalósuljanak – közölte a NASA egyik szóvivője.
A Dragon fogja felvinni Kapu Tibort és csapatát is az ISS-re, akik június 10-én indulnak küldetésükre.
Kapu Tiborék eredetileg május 29-én indultak volna, de ezt többször is arrébb kellett tolni. A HUNOR – Magyar Űrhajós Program miniszteri biztosa, Ferencz Orsolya elmondta: ezzel az eseménnyel lezárul egy több mint másfél éves magyarországi kiválasztási és kiképzési időszak, valamint egy további nyolc hónapos, az Amerikai Egyesült Államokban végzett küldetésspecifikus tréning.
A SpaceX egyébként már korábban is tervezte a Dragon fokozatos kivonását, és nemrég néhány dolgozót át is helyeztek más programokra. A vállalat tavaly év végén egy X-bejegyzésben közölte: csapatai befejezték az ötödik és egyben utolsó Crew Dragon űrhajó megépítését.
Donald Trump és Elon Musk nyilvános és éles konfliktusba keveredett a republikánus költségvetési törvényjavaslat miatt, amelyet Musk „gusztustalan szörnyszülöttnek” nevezett. A vita gyorsan eldurvult: Trump állami szerződések megszüntetésével fenyeget, Musk pedig az amerikai gazdasági összeomlás veszélyére figyelmeztet. Musk ennek keretén belül fenyegetőzött azzal, hogy leszereli a NASA űrhajósait szállító SpaceX Dragon űrhajót.
A csata azonban nem tartott sokáig: a Fehér Ház péntekre telefonhívást tervez a Tesla milliárdos vezérigazgatójával a béketárgyalások megszervezése érdekében. „Ó, minden rendben – mondta Trump a Politicónak egy rövid telefonhívásban. – Nagyon jól megy minden, soha nem ment jobban” – tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.