A márciusban vártnál is nagyobb mértékben lassul a világgazdasági növekedés, mivel a Donald Trump elnök kormányzata által kirobbantott újabb vámháború következményei nagyobb mértékben sújtják az amerikai gazdaságot, közölte friss jelentésében a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), lefelé módosítva a növekedési kilátásokat.
A kedden nyilvánosságra hozott jelentés szerint világgazdaság növekedési üteme a tavalyi 3,3 százalékról az idén és jövőre is 2,9 százalékra esik vissza. A szervezet márciusban egyszer már megvágta a kilátásokat, de akkor még az idén 3,1, a jövőre pedig három százalékos növekedést prognosztizált.
A párizsi székhelyű szervezet szerint azonban
a növekedési kilátások valószínűleg még gyengébbek lesznek,
ha a protekcionizmus erősödik, ami tovább pörgeti az inflációt, fennakadásokat okoz az ellátási láncokban és megzavarja a pénzpiacokat.
Trump januári hivatalba lépése óta tett vámbejelentései fokozták a globális gazdasági bizonytalanságot, és a helyzeten az állandó visszalépések sem segítettek. A múlt hónapban az Egyesült Államok és Kína ideiglenes tűzszünetben állapodott meg a vámok csökkentéséről, míg Trump az Európai Unióval szembeni 50 százalékos vámokat is elhalasztotta július 9-ig, emlékeztetett a hírrel kapcsolatban a Reuters.
Az OECD előrejelzése szerint az amerikai gazdaság
fog növekedni, feltételezve, hogy a május közepén bevezetett vámok 2025 és 2026 hátralévő részében is így maradnak.
A 2025-re vonatkozó új előrejelzés jelentős csökkenést jelent, mivel a szervezet korábban azzal számolt, hogy a világ legnagyobb gazdasága idén 2,2, jövőre pedig 1,6 százalékkal fog növekedni.
Az első negyedéves adatok alátámasztják a pesszimizmust: az amerikai GDP 0,2 százalékkal zsugorodott – ez volt az első visszaesés 2022 óta. Bár a vámintézkedések miatti importroham torzította a GDP-adatokat, a visszaesése újabb figyelmeztetés a vámháborúk gazdasági következményeire.
Az OECD szerint ugyan a tarifák ösztönözhetik az Egyesült Államokban történő gyártást,
a magasabb importárak csökkentik a fogyasztók vásárlóerejét,
a gazdaságpolitikai bizonytalanság pedig visszafogja a vállalati beruházásokat.
Eközben a magasabb vámbevételek csak részben ellensúlyoznák a 2017-es adócsökkentési és foglalkoztatási törvény meghosszabbítása, az új adócsökkentések és a gyengébb gazdasági növekedés miatt kieső bevételeket, figyelmeztet a jelentés.
Trump átfogó adócsökkentési és kiadási törvénye várhatóan 2026-ra a gazdasági teljesítmény 8 százalékára növeli az Egyesült Államok költségvetési hiányát, ami a nem háborúban álló fejlett gazdaságok legnagyobb költségvetési hiányai közé tartozik.
Mivel a vámok táplálják az inflációs nyomást, a Federal Reserve várhatóan az év végéig tartja a kamatlábakat, majd 2026 végére 3,25-3,5 százalékra csökkenti a jegybanki alapkamatot.
Az OECD előrejelzése szerint Kínában az amerikai vámemelések következményeit részben ellensúlyoznák a fogyasztási cikkekre, például mobiltelefonokra és háztartási gépekre vonatkozó kereskedelmi program állami támogatásai és a megnövekedett jóléti transzferek.
A világ második legnagyobb gazdasága, amely nem OECD-tag, idén 4,7, 2026-ban pedig 4,3 százalékkal fog növekedni, ami alig változik a korábbi, 2025-re 4,8, 2026-ra pedig 4,4 százalékos előrejelzéshez képest.
Az euróövezetre vonatkozó kilátások nem változtak márciushoz képest:
az idei évre egy, jövőre pedig 1,2 százalékos növekedést prognosztizáltak, amit a rugalmas munkaerőpiacok és a kamatcsökkentések támogatnak, míg a 2026-os növekedést a Németországból érkező nagyobb közkiadások élénkítenék.
Az Egyesült Királyság kilátásai egy kicsivel rosszabbak lettek, mint márciusban: az előrejelzés szerint a növekedés idén 1,3, 2026-ban pedig egy százalék lesz a korábban jelzett 14, illetve 1,2 százalék helyett.
Ami Magyarországot illeti, az OECD arra számít, hogy a gazdaság az idén 0,9, 2026-ban pedig 2,4 százalékkal növekszik majd,
a bővülés motorja a reálbér-emelkedés hajtotta fogyasztás lesz.
Az export várhatóan bővül majd, az eurózóna, azon belül is elsősorban Németország növekedése kockázatot jelent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.