Az előzetes piaci várakozásoknak megfelelően, nyolc kamatcsökkentés után júliusi ülésén változatlanul hagyta az eurózóna hitelfelvételi költségeit az Európai Központi Bank (EKB), minden jel szerint befejezve ezzel a még 2024 tavaszán elkezdett monetáris enyhítési kampányát. A betéti ráta így maradt 2 százalékon, az alapkamat pedig 2,15 százalékon, ugyanott, ahol 2022 novemberében is járt.
Az EKB kamattartása az eurózóna monetáris politikáját követők számára nem okozott meglepetést, Christine Lagarde, a testület elnöke ugyanis már a június eleji kamatdöntő ülés utáni sajtótájékoztatóján utalt rá, hogy az enyhítési kampány hamarosan elérheti a végpontját, innen pedig nem feltétlen érdemes tovább enyhíteni a rátákat. A monetáris politikai döntéshozók ugyanis, amerikai kollégáikhoz hasonlóan, tartanak attól, hogy a vámháború megemeli majd a termékek fogyasztói árát, inflációs nyomást generálva ezzel, és félő, hogy alacsonyabb kamatszint mellett már nem lehetne hathatósan fellépni a pénzromlás ellen.
Az Európai Központi Bank közel 2,5 százalékponttal csökkentette az eurózóna irányadó kamatait az elmúlt másfél évben, ezt
Az infláció ugyan minimálisan, 2 százalékra gyorsult a friss adatok szerint, ez azonban még mindig bőven megfelelőnek tekinthető a jegybanki célokat tekintve, sőt, mivel a júliusi adatok jó eséllyel ismét csökkenésről szólnak majd, kijelenthető, hogy egyelőre nem látszik a vámháború hatása a pénzromlási adatokban az EKB nagy lépékű enyhítései ellenére sem, a gazdasági növekedés pedig egyértelműen ismét lendületbe jött, lévén az első negyedéves számsor 0,6 százalékos bővülésről szólt. Az eddigi enyhítés így indokoltnak és sikeresnek tekinthető, a további lazítás viszont már erősen kérdéses a szakértők szerint.
Az EKB friss közleménye kiemelte, a friss inflációs adatok a jegybank várakozásainak megfelelően alakulnak, a belső árnyomás tovább csökken, és a fizetésnövekedés üteme pedig lassul. Az eurózóna gazdasága egyelőre ellenállónak bizonyult a vámháborús feszültségekkel szemben, de a bizonytalanság továbbra is jelentős, főleg a kereskedelmi instabil helyzet miatt. A testület továbbra is eltökélt a 2 százalékos inflációs cél középtávú stabil elérésében – emlékeztet a közlemény.
A döntés pontos hátterét hamarosan Christine Lagarde, az EKB elnöke élőben fejti ki, a beszédet és az azt követő sajtótájékoztatót a Világgazdaság élőben követi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.