BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vámháború: az Egyesült Királyság lehet a nevető harmadik

Az Egyesült Királyság elsőként kötött alkut Washingtonnal, ellenben az Európai Uniónak nem sikerült kiegyeznie az amerikai elnökkel. Az elemzők egy része szerint egyes európai cégek a vámok elkerülése érdekében a szigetországba helyezhetik át termelésüket, így London profitálhatna a kereskedelmi háborúból.

Az Egyesült Királyság uniós tagságának megszűnése, a Brexit jelentős változásokat hozott a brit gazdasági környezetben. Több vállalat döntött úgy, hogy elhagyja a szigetországot a kereskedelmi bizonytalanságok miatt, mivel a kilépés után az ország már nem részesült az EU egységes piacának előnyeiből.

City,Of,London,Skyscrapers,And,Blackfriars,Bridge,Over,Thames,River, Az Egyesült Királyság lehet a vámháború egyik nyertese
Donald Trump vámjai visszacsábíthatják az európai cégeket az Egyesült Királyságba / Fotó: Mistervlad / Shutterstock

A Brexitet követően a cégek nemcsak a vámok és az adminisztratív akadályok növekedésével szembesültek, hanem az EU-val való kereskedelem bonyolultabbá válásával is, ami lelassította az áruk mozgását és növelte a költségeket. Emiatt sok vállalat úgy döntött, hogy áthelyezi működését vagy legalábbis az export-import tevékenységüket más uniós országokba.

Ugyanakkor az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump 30 százalékos vámot jelentette be az Európai Unióra. A CNBC szerint egyes európai cégek az augusztus elején életbe lépő vámok elkerülése érdekében az Egyesült Királyságba helyezhetik át termelésüket, vagyis London a kereskedelmi háború egyik nyertese lehet.

A britek kiegyeztek az amerikaiakkal

Az Egyesült Államok májusban kereskedelmi megállapodást kötött az Egyesült Királysággal, amely csökkenti a brit és az amerikai árukra kivetett vámokat. Például a brit gazdák 13 ezer tonna marhahúsra vonatkozó vámmentes kvótát kapnak, míg a brit cégek 27,5 százalék helyett 10 százalékos vámtarifával exportálhatnak 100 ezer autót az Egyesült Államokba.

A Rolls-Royce motorjai és repülőgép-alkatrészei vámok nélkül léphetnek be az amerikai piacra. Az egyezség értelmében London gyorsított eljárásban fogja vámkezelni az amerikai árucikkeket, és 10 százalékra mérsékli az autóipari vámokat, míg a fémekre vonatkozó sápot nullára csökkentik. A szigetország elsőként kötött alkut Washingtonnal, ellenben az Európai Uniónak nem sikerült kiegyeznie Trumppal.

Bár a szigetország helyzete kedvezőbb, mint az EU helyzete, nem mindenki ért egyet azzal, hogy London profitálhatna a kereskedelmi háborúból. Továbbra sem világos, hogy az unióra kivetett 30 százalékos vámtarifa valóban életbe lép-e augusztusban, mivel az amerikai elnök újabb haladékot adhat Brüsszelnek, vagy az utolsó pillanatban kiegyezhet az Európai Unióval.

Ráadásul az Egyesült Királyság erőssége továbbra is a pénzügyi szolgáltatások, nem a feldolgozóipar, amely inkább az exportorientált országokban, például Németországban és Olaszországban van jelen.

Mit akar Kína Európától?

Az Egyesült Államok legnagyobb ellenfele Kína, Európáé viszont most Oroszország. Ez eltávolította egymástól a két nagyhatalmat, egyben elidegenítette Európát Kínától is. A jövő héten tartandó Kína–EU-csúcstól nem érdemes nagy áttörést várni. Kínának megvan a maga gazdasági ereje ahhoz, hogy bedarálja az öreg kontinenst.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.