Több mint tízmilliárd dollárt vesztettek el tavaly az amerikaiak különböző internetes átveréseken, ami rekord a 2000 óta vezetett statisztikában. Az FBI-nak az online csalások bejelentésére specializálódott központjához (Internet Crime Complaint Center, ICCC) tavaly több mint nyolcszázezer panasz érkezett, ami napi szinten kétezernél is több bepalizott amerikait jelent.

A 6,9 milliárd dollárról 10,3 milliárdra nőtt összesített veszteség 25 százaléka kriptobefektetésekkel kapcsolatos csalásokra vezethető vissza.
A tavalyi 2,57 milliárd kárösszeg az egy évvel korábbihoz képest kiugróan magas: a 2021-es 907 milliós érték majdnem megháromszorozódott, ami kifejezetten rossz fényt vet az egyébként is egyre jobban megtépázott kriptopiacra.
A Signature Bank bukásával gyakorlatilag kiszorult a kriptó az amerikai bankrendszerbőlA Silvergate és a Signature Bank bedőlése nemcsak a kriptodevizák tárolásával kapcsolatban okozhat hatalmas gondokat a szektornak, de az azonnali fizetési rendszereik esetleges leállásával sokszorosan megnehezíthetik a kriptodevizákhoz való hozzáférést, a munkabérutalásokat és a kereskedelmet – ugyanis csak ennek a két banknak volt olyan online infrastruktúrája, amely mindezt lehetővé tette az ügyfeleknek. |
Az adathalászat (phishing) szintén súlyos problémának bizonyult Amerikában, éves szinten több mint háromszázezer bejelentést kapott az ICCC. Az adathalász sms-ek, amelyeket sokszor a Netflix vagy a DHL nevében küldenek a csalók, Magyarországon is egyre nagyobb figyelmet kapnak. A zsarolóvírusok okozta veszteségek eközben csupán 34,3 millió dollárt tettek ki, 2835 bejelentés érkezett miattuk az FBI-hoz.
A csalók áldozatai leginkább az idősebb korosztály tagjaiból kerülnek ki:
a 60 év feletti amerikaiakhoz fűződik a teljes veszteség 30 százaléka, 3,1 milliárd dollárnyi kár érte őket tavaly. A főként Indiából eredő call centeres csalások, amelyek kifejezetten őket célozzák, nagyjából egymilliárd dollárt húztak ki az amerikaiak zsebéből, ennek 69 százalékát az idősek szenvedték el.