Decemberben sem okoztak csalódást a hazai befektetési alapok, melyek összvagyona újabb 1,6 százalékkal bővült, a tavalyi évet így 17 890 milliárdos csúccsal zárta a szektor a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) friss adatai szerint.
A befektetési szakemberekre bízott megtakarítások ezzel már az egymást követő nyolcadik hónapban gyarapodtak, ezúttal csaknem 280 milliárd forinttal.
A bővülés döntő részét a friss lekötések adták, a befektetők ugyanis 239 milliárd forintot vittek év végén az alapkezelőkhöz. A piaci hozamok ezt 40 milliárd forinttal toldották meg.
Az év végén több termékkategória is nagyobb mozgásokat regisztrált. A legtöbb pénz, 179 milliárd forint ezúttal az abszolút hozamú alapokba áramlott, ám ennek fele technikai jellegű, egyes alapok kategóriaváltásából adódott a BAMOSZ szerint. Az abszolút hozamú alapok ezzel együtt is egyre népszerűbbek a befektetők körében, és még ha a hozamok decemberben nem is tudtak ehhez hozzátenni, így is 7,5 százalékos gyarapodást mutattak fel.
Egyre keresettebbek a többféle eszközből építkező vegyes alapok is, amelyekbe 67 milliárd forintot fektettek az előző hónapban, valamivel többet, mint a két klasszikus terméknek számító kötvény és részvényalapokba együttvéve. A vegyes és a részvényalapok vagyona is 2 százalék felett nőtt, a kötvényes portfóliók értéke ellenben kevesebb mint 1 százalékkal bővült. A szintén a méretesebb kategóriák közé tartozó ingatlanalapokból 11 milliárd forintot váltottak vissza a tulajdonosok, amit a hozamok sem tudtak kompenzálni, így kisebb csökkenéssel zárult számukra az év.
Az utolsó tavalyi hónap nagy vesztesei a pénzpiaci és az árupiaci alapok voltak, melyek vagyona számottevően apadt a 46, illetve 82 milliárd forintos tőkekivonás miatt.
A hazai alapkezelők az év egészét tekintve is remek eredményt tudnak felmutatni, hiszen a szektorban fialó befektetések értéke 27,7 százalékkal ugrott meg 2024-ben, és már csupán alig bő 100 milliárd forinttal marad el a 18 ezermilliárd forinttól.
Ez viszonyításképp majdnem akkora vagyon, mint a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett vállalatok jelenlegi teljes piaci értéke, és közel háromszorosa a legnagyobb hazai tőzsdei cég, az OTP kapitalizációjának.
A hazai befektetési alapok vagyona tavaly 3878 milliárd forinttal hízott, ebből a Mol és a Magyar Telekom teljes részvénycsomagját meg lehetne vásárolni. A méretes bővülést a tőkebeáramlások húzták, az ügyfelek 2360 milliárd forintot helyeztek el különböző alapokba az év során, vagyis havonta átlagosan közel 200 milliárd forintot szívott fel a befektetés a hazai piacról.
Ezt az intenzív befektetési kedv ki is fizetődött a kedvező pénz- és tőkepiaci széljárásnak, valamint az alapkezelők tevékenységének köszönhetően: 1518 milliárd forintnyi hozamot szállítva az ügyfeleknek.
A decemberi változások jól tükrözik az egész éves trendeket is. Az év legnagyobb nyertesei a 76 százalékkal hízó abszolút hozamú alapok voltak, de a vegyes alapok és a részvényes portfóliók értéke is másfélszeresére ugrott. A kötvényalapok és a tőkevédett termékek ötödével gyarapodtak. A pénzpiaci és az árupiaci termékek vagyona ellenben ötödével, illetve harmadával esett vissza.
A termékkategóriák rangsorában is hozott változásokat a rekordév:
A 2023-ban még második helyen álló ingatlanalapok vagyona ellenben alig nőtt, így a negyedik helyre szorultak vissza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.