Emelkedett az ázsiai részvénypiac, és az euró is erősödött, miután Donald Trump elnök váratlanul több mint egy hónappal meghosszabbította az EU-s termékekre kivetendő 50 százalékos vámfenyegetés határidejét, ezzel újabb ideiglenes haladékot adva kiszámíthatatlan vámháborúban.
Vasárnap Trump beleegyezett abba, hogy a kereskedelmi tárgyalások határidejét július 9-re tolja ki a pénteken meghatározott június 1-jei dátum helyett, miután Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közölte, hogy a blokk több időt kér „egy jó megállapodás eléréséhez”.
A piaci hangulat kezdett stabilizálódni, miután múlt hónapban a legtöbb eszközosztályban éles eladási hullám söpört végig – Trump ugyanis felfüggesztette gazdasági növekedést visszafogó vámjait, és a befektetők friss kereskedelmi megállapodásokra számítottak az Egyesült Királysággal kötött egyezség, valamint a Kínával kötött ideiglenes megállapodás után.
Trump legutóbbi politikai lépései azonban emlékeztették a befektetőket arra, milyen gyorsan megváltozhatnak a körülmények, és elemzők szerint egyre többen viszik ki pénzüket az Egyesült Államokból Európába és Ázsiába, mivel egy lehetséges amerikai recessziót és ennek következtében globális lassulást áraznak be. A vámok jóval meghaladják az EU-val szemben eredetileg tervezett 20 százalékos viszonossági vámot.
Az Egyesült Államok, az EU és Kína a globális GDP 60 százalékát teszik ki, így ez az eszkaláció az egész világ számára rossz előjel
– idézi a Reuters a Brown Brothers Harriman elemzői jegyzetét.
Az Apple is célkeresztbe került pénteken, miután Trump 25 százalékos vámot helyezett kilátásba minden, az Egyesült Államokban vásárolt import iPhone-ra.
A kereskedési forgalom várhatóan alacsony lesz hétfőn, mivel az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban munkaszüneti nap van.
A japán Nippon Steel részvényei 4,3 százalékkal ugrottak meg, miután Trump pénteken támogatásáról biztosította a vállalat 14,9 milliárd dolláros felvásárlási ajánlatát a U. S. Steel iránt, mondván, a „tervezett partnerség” munkahelyeket teremtene és segítené az amerikai gazdaságot. A U. S. Steel részvényei pénteken 21 százalékkal emelkedtek.
A hét folyamán a kötvénypiac továbbra is fókuszban marad, japán inflációs adatok várhatók, és a befektetők igyekeznek megítélni a Bank of Japan monetáris politikájának jövőjét. A hosszú lejáratú japán papírok hozamai múlt héten rekordot döntöttek. A fejlett gazdaságok növekvő államadóssága is újra előtérbe került, miután a Moody’s leminősítette az Egyesült Államok hitelbesorolását, és gyenge volt az amerikai és japán kötvényaukciók kereslete a múlt héten.
Szerdán a mesterségesintelligencia- (MI) szektor egyik kulcsszereplője, az Nvidia gyorsjelentése lesz a fókuszban – ez lesz az utolsó a Magnificent Seven növekedési részvénycsoportból, amely az elmúlt több mint két év amerikai bikapiacát vezette. Elemzők szerint a félvezető-óriás negyedéves eredményei újabb lendületet adhatnak a piacnak, mivel előrejelzéseit a technológiai infrastruktúra iránti kereslet barométereként értelmezik.
Az Nvidia részvényei idén eddig több mint 2 százalékot estek, miután a DeepSeek megjelenése után a befektetők figyelme a kedvezőbb árú kínai MI-modellek felé fordult. Jensen Huang vezérigazgató arra is figyelmeztetett, hogy az amerikai exportkorlátozások szintén negatívan hatnak majd az eladásokra. A Reuters szombaton úgy értesült, hogy az Nvidia új, Kína számára szánt MI-csipet tervez piacra dobni, jelentősen alacsonyabb áron – az amerikai kormány jóváhagyásától függően.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.