BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Süllyesztőbe került a forint, veszik a dollárt

A dollár és az euró birkózása mellett a Moody’s hazánkról alkotott véleménye és a lengyel elnökválasztás is alakítja pénteken a régiós devizapiacot. A forint a cseh koronával és a zlotyval együtt egyelőre lefelé vette az irányt.

Lejtőre került a forint a meghatározó devizákhoz mérten a péntek estére várt Moody’s-döntés előtt, amely az ország adósbesorolásáról, illetve az ahhoz kapcsolódó kilátásokról mond véleményt. 

Hungarian,Forint,Us,Dollar,Exchange,Rate:,Hungarian,100,Forint,Coin
Erőre kapott a dollár, gyengül a forint / Fotó: Shutterstock

Gyengül a forint az euróhoz mérten

Az euró árfolyama délelőtt 11 óra után néhány perccel újra elérte a 404 forintot, a dollár pedig mintegy fél százalékkal emelkedve, már 356,5 forint környékén jár. 

A cseh koronával nagyjából pariban van a hazai deviza, ám az angol fonttal és a svájci frankkal szemben is észrevehető a gyengülés. Kivételt képez a lengyel zloty, amely nagyjából 0,2 százalékot veszített a magyar deviza ellenében.

Az Erste felhívja a figyelmet, hogy vasárnap tartják a lengyel elnökválasztás második fordulóját. A közvélemény-kutatások többsége szerint csak hibahatáron belüli különbséggel vezet a kormánypárti jelölt az ellenzékivel szemben. Az ellenzéki jelölt győzelmi esélye pedig a lengyel államfőt megillető – a kormány politikájával szemben bevethető – elnöki vétójog miatt nyugtalanítja a befektetőket.   

A Moody’s közleménye mellett tehát innen is eredhet a régiós devizák pénteki botladozása.

Felszállóágba került a dollár, de meddig?

További tényező, hogy a dollár az euróval szemben is erősödik mintegy 0,3 százalékkal, 1,1327-re leszállítva az kurzust. Az euró gyengülése pedig jellemzően rossz hatással van a régiós devizákra is.

A csütörtöki drámai fordulatokat követően amúgy az amerikai dollárt a mélyponton beszállni kívánó, visszapattanást váró befektetők kezdték el vásárolni, fékezve az euró-dollár keresztárfolyam napok óta tartó emelkedését.

A tartós fordulathoz azonban hiányzik a robusztus dollárerő, az Egyesült Államok romló költségvetési helyzetével kapcsolatos aggodalmak és az amerikai jegybank, a Fed kamatcsökkentését övező várakozások közepette.

Az euró ráadásul erőt meríthet Donald Trump amerikai elnök döntéséből is, hogy tudniillik elhalasztja a védővámok kivetését az Európai Unió termékeire.

Csütörtök késő este amúgy az amerikai fellebbviteli bíróság visszaállította az amerikai elnök által kivetett – az elsőfokú bíróság által blokkolt – vámtarifákat Trumpék fellebbezésének érdemi elbírálásáig, ami újabb bizonytalanságot hozhat a piacokra, és növelheti a keresletet a hagyományosan biztonságos menedékként elkönyvelt eszközök, például az arany iránt.

Fontos adatok jönnek délután

Előretekintve, pénteken a fókuszba az amerikai személyes fogyasztási kiadások (PCE) árindexének délutánra várt közzététele kerülhet. Ez az adat ugyanis kulcsszerepet játszhat a Fed monetáris politikájának alakításában.

A piac figyelme ezután már az Európai Központi Bank jövő csütörtöki ülésre irányul, amelyen az elemzői előrejelzések szerint 25 bázispontos kamatvágásról dönthetnek, 2,4 százalékról 2,15 százalékra csökkentve az alapkamatot.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.