Nagyon élénk az érdeklődés a bankoknál a bő egy hónapja elérhető munkáshitel iránt a Világgazdaságnak nyilatkozó pénzintézetek beszámolói szerint.
A termék indulását követően gyors és egyre növekvő érdeklődést tapasztaltunk minden csatornánkon
– közölték érdeklődésünkre a CIB Banknál. A pénzintézet tájékoztatása szerint eddig az ügyfelek döntő többsége a lehetséges legnagyobb, négymillió forintos hitelösszeget igényelte, miközben jellemző az is, hogy az igénylők közelebb állnak a felső korhatárhoz: leggyakrabban 24-25 évesek.
Hasonló tapasztalatokról számoltak be az MBH Banknál is. „Már az első napokban jelentős érdeklődést váltott ki a munkáshitel, az indulást követően az MBH Bank hálózatában és a honlapján több mint tízezer kérést kezeltünk, és a hiteltermék iránti kereslet azóta is töretlen” – nyilatkozta lapunknak Mag Mihály, az MBH Bank személyi kölcsön termékfejlesztési vezetője. Hozzátette: az eddigi tapasztalataik alapján az MBH Banknál érdeklődők nagy része konkrét hitelfelvételi céllal érkezik.
A legjellemzőbb hitelcélok a használtautó-vásárlás, a hitelkiváltás, valamint a vállalkozásindításhoz szükséges eszközök beszerzése és beruházások megvalósítása.
A hitelkihelyezés volumene már többmilliárdos nagyságrendű a pénzintézetnél. A legtöbben az MBH Banknál is a maximális összeget célozzák – az átlagosan igényelt és folyósított hitelösszeg megközelíti a 4 millió forintot –, miközben az életkoruk többnyire itt is a felső határhoz közelít.
Az erős érdeklődést támasztják alá a Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter által a múlt héten közölt adatok is, amelyek szerint addig kilencezer kérelem érkezett a magyar államhoz, átlagosan 3,9 millió forintos összeggel, ami azt jelenti, hogy szinte mindenki a teljes összeget felveszi. Gulyás Gergely azt is elárulta, hogy 5400 ügylet van elbírálás alatt, 2600 esetben pedig már a kifizetés is megtörtént. Tehát már több mint 10 milliárd forint érkezett meg a fiatalokhoz.
Az persze, hogy az igénylők döntő többsége a lehetséges legnagyobb összeget igényli, nem túlságosan meglepő a munkáshitel kivételesen kedvező kondíciói miatt. A legfeljebb négymillió forintos hitel teljesen szabadon felhasználható – és bizonyos feltételekkel bevonható lakáshitel önerejeként is –, miközben az adósok számára teljesen kamatmentes, nekik mindössze az állami garancia 0,5 százalékos költségével kell számolniuk. Ennek nyomán – a maximális, 10 éves futamidőt feltételezve – 35 ezer forint környékén alakul a havi törlesztőrészlet, ami még egy pályája elején járó fiatal számára sem tűnik vállalhatatlan tehernek.
A megadott keretek kihasználása szempontjából a munkáshitel hasonlíthat a 2019 nyarán bevezetett babaváró kölcsönre, ahol szintén a 11 milliós plafon közelében – 10,8 millió forint körül – jár az átlagos hitelösszeg.
A munkáshitelt jelenleg hét pénzintézet tartja a kínálatban, és igen hasonló paramétereket határoztak meg az igénylésnél: egyes feltételeknél azért előfordulnak eltérések az egyes bankok között, így ennél a konstrukciónál is érdemes átnézni egy kalkulátort az igénylés előtt.
Amit feltétlenül érdemes megemlíteni, hogy a pénzintézetek szinte mindegyike legalább a nettó minimálbérnek megfelelő, tehát 194 ezer forinthoz közelítő, igazolható jövedelmet vár el az igénylőktől. Ez a kitétel viszont csak abban az esetben igaz, ha az igénylő alkalmazottként dolgozik, a vállalkozóként működő ügyfeleknél többnyire magasabbak – 211 ezer és 250 ezer forint között mozognak – az alsó jövedelmi határok. A vállalkozóknál ráadásul alapelvárásnak tekinthető az egy lezárt üzleti év megléte is.
Szintén fontos megjegyezni, hogy ugyan a munkáshitel a szabályozás szerint 17 és 25 év közötti, dolgozó fiatalok által igényelhető, a legtöbb szolgáltatónál 18 év az alsó korhatár. Ez alól jelenleg egyedül a Gránit Bank kivétel, ott már 17 éves igénylők is benyújthatnak kérelmet. Kifejezetten a munkáshitelhez kapcsolódó akciót most egyedül a Gránit Bank tart – február végéig – érvényben: ennek lényege, hogy a pénzintézetnél 50 ezer forintos, egyszeri jóváírás is jár a kölcsön mellé, ha az ügyfél teljesíti a meghatározott feltételeket. Ha a kölcsön igénylője új ügyfélként online (szelfivel) nyit számlát, további 40 ezer forintos, egyszeri jóváírásban részesül, ügyfélajánlással pedig további tízezer forinthoz juthat. Így összesen akár 100 ezer forint is lehet a Gránit Banknál a hitel mellé kapott jóváírás összege.
Az első számadatok alapján nagyon meglepő lenne, ha a munkáshitel idei folyósításai nem érnék el a százmilliárdos nagyságrendet. Ez pedig már látható tétel a fogyasztási hitelek piacán – ahová ez a támogatott konstrukció is sorolódik –, hiszen a jegybanki statisztikák szerint 2024-ben nagyjából 1300 milliárd forintnyi fogyasztásihitel-szerződést kötöttek a háztartások. (Az utóbbiból közel 820 milliárdot egyedül a személyi kölcsönök adtak.) A fogyasztási hitelek állományából viszont egyelőre kis szeletet hasíthat ki az új konstrukció, hiszen a portfólió mérete az év végén megközelítette a 4900 milliárd forintot – amely egyébként új rekord.
A teljes lakossági hitelállományon belül egyébként – nem meglepő módon – a lakáshitelek adják a legnagyobb, 51 százalékos szeletet. A babaváró részesedése viszont lassan, de már csökken, valamivel 20 százalék alatt járt decemberben. Eközben a személyi kölcsönök súlya 13,8 százaléknál járt, bő fél százalékponttal magasabban, mint egy évvel korábban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.