Alekpeeerov!!! – kurjantotta a vad tekintetű türkmén határőr, kezében egy listával. Majd mintha csak a szovjet hadsereg kiskatonái között tartana létszámellenőrzést, durván intett a Lukoil-vezérnek – a világ egyik leggazdagabb emberének –, hogy beléphet az asgabati repülőtér VIP-várójába. A Putyin vezette delegáció illusztris tagjának arcizma sem rándult. Nyugodtan végighallgatta a bakakáplár stílusú kioktatást is, miszerint Türkmenisztán utcáin tilos cigarettázni, a szállodában pedig csak dollárban fizethet a mosodai szolgáltatásokért.
„A Kelet kényes dolog” – szokták mondani az oroszok, akik a 132 év közös – cári, majd szovjet – történelem során alaposan megtanulták, hogyan kell viselkedni, ha el akarnak érni valamit Közép-Ázsia demokratikusan megválasztott diktátorainál, a „posztkommunista kalifáknál”. De nem csak a Keletet korántsem hallomásból ismerő – Azerbajdzsánból származó – Vagit Alekperov fogadta el a sajátos helyi játékszabályokat. A máskor inkább a szovjet korszak jellegzetes szóhasználatával élő Vlagyimir Putyin olyan kacskaringós szóvirágokkal agitálta az új türkmén elnököt az „összefogásra”, hogy szavai az Ezeregy éjszaka meséi dalnokának is dicsőségére váltak volna.
A 43 fokos hőségben begombolt fekete öltönyben szónokló orosz elnöknek erre nem volt szüksége a kazah kollégájával, a szovjet korszak ittfelejtett „ősbölényének” számító Nurszultan Nazarbajevvel egy nappal korábban folytatott asztanai tárgyalásain. A csúcstalálkozó idejére ugyanis a Kreml már rávette az állítólag nagybeteg kazah államfőt, hogy – megszegve a március 29-én Lech Kaczynski lengyel államfőnek tett ígéretét – maradjon távol a Kaszpi-tengeri hármas találkozó idejére Krakkóba összehívott „oroszellenes” energetikai csúcstól.
Kínos és megalázó diplomáciai vereséget jelentett, hogy Lengyelország, Ukrajna, Litvánia, Azerbajdzsán és Grúzia elnöke ezen a hét végén hiába várta kazah kollégáját. Nyilvánvaló volt, hogy nélküle nem tudnak megegyezni az Oroszországot elkerülő Odessza–Gdansk kőolajvezetékről, amelynek pedig volt (lett volna) realitása. Egyrészt, mert a már létező ukrajnai Odessza–
Brody, illetve lengyelországi Plock–Gdansk vezeték közti szakasz némiképp bonyolult kiegészítésével 2011-re elképzelhetőnek látszott az üzembe helyezése. Másrészt, mert a 2015-re várhatólag megkétszereződő kazah kőolaj-kitermelés számára ez a terv – ugyancsak Nazarbajev személyesen Kaczynskinek tett kijelentése szerint – „jó alternatívát” jelentett az oroszországi útvonallal szemben.
Putyinnak azonban a régóta lebegtetett kazah–orosz uránfeldolgozásról született egyezménynyel és más gazdasági megállapodásokkal egyelőre sikerült megakadályozni, hogy kazah partnere a konkurensévé váljon az európai piacon. Arról viszont egyelőre csak sejtéseink lehetnek, hogy mivel tudták a Kreml urai maguk mellé állítani a december 21-én elhunyt Szaparmurat Nyijazov türkmén elnök örökébe lépett utódot, Gurbanguli Berdimuhammedovot.
Annyi tény, hogy az ötvenéves volt fogorvos a kötelező szaúd-arábiai zarándokutat követően, április 23-án és 24-én Moszkvába zarándokolt. Ottani tárgyalásain, a már rövidebb-hosszabb ideje Türkmenisztánban tevékenykedő Kreml közeli orosz nagyvállalatok – köztük a Lukoil – újabb befektetéseire tett ígéretek nyomán születhetett meg az Aktauban most demonstratív külsőségek közepette a világ elé tárt Moszkva–Asztana–Asgabat tengely, romba döntve az amerikaiak legmerészebb álmait.
Az orosz energetikai szaksajtó szerint ugyanis Nyijazov halálának pillanatában Washington a hidegháború könyörtelen összecsapásaira emlékeztető, hatalmas offenzívát indított, hogy maga mellé állítsa a világ ötödik legnagyobb földgázkészletével rendelkező közép-ázsiai országot. Ennek része volt az Európai Unióban kitört – Magyarországon furcsa belpolitikai gellert kapott – „Nabucco vagy Kék Áramlat” vita.
Az amerikai vezetés a Közép-Ázsiában már csak hatalomféltésből is rettegett iszlám fundamentalizmus elleni harc segítésétől, a biztonsági garanciáktól a gazdaság modernizálásáig, a belső türkmén hatalmi harcban részt vevő csoportok semlegesítéséig szinte mindent megígért az új türkmén elnöknek arra az esetre, ha a politikus hajlandó Oroszország elkerülésével kijuttatni hazájából a türkmén földgázt. Egyebek mellett azt szerették volna, ha Asgabat bekapcsolódik a nyugati mamutvállalatok részvételével már folyó azerbajdzsáni projektekbe. Politikailag ennek volt is realitása, mert a néhány éve elhunyt azeri elnökkel, Heliar Alijevvel rendkívül rossz viszonyban lévő Szaparmurat Nyijazovval szemben utódjának még nem volt érkezése összerúgni a port az ifjabb Alijevvel, apja örökösével Azerbajdzsán élén.
Washington azonban veszített. Szokatlanul hosszú látogatásán Putyinnak sikerült elérni, hogy a 360 kilométeres türkmenisztáni szakasz után a „kék energia” északra vegye az irányt, és a kazahsztáni területen megtett 150 kilométert követően a kazah– orosz határnál, Alekszandrov Gaj településnél bekapcsolódjon a már meglévő Közép-Ázsia Központ gázvezetékbe. A mintegy ötmilliárd dolláros invesztíciót igénylő Nabucco vezetékkel szemben ez az útvonal állítólag egymilliárd dollárba kerül. A beruházás részleteit a felek szeptember elejére dolgozzák ki.
Vagit Alekperovnak így sikerülhet revánsot venni Bush elnök kőolajban érdekelt héjáin, amiért Irakban kiszorították a Lukoilt a négymilliárd dolláros kőolajtartalékokkal rendelkező nyugat-kurnai lelőhelyről. A babilóniai királyról elnevezett Nabucco pedig a belátható jövőben aligha számíthat a türkmén földgázra – hacsak Berdimuhammedov meg nem gondolja magát, mint Nazarbajev a krakkói látogatást.
A szerző az ELTE tudományos főmunkatársa
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.