Az energiaipar után immár a távközlésben is szétdarabolással fenyegeti az egykori monopóliumokat az Európai Bizottság. A jelszó megint csak a verseny erősítése és a fogyasztók védelme, akik a brüsszeli remények szerint a nagyobb verseny áldásait a tarifák csökkenésének formájában élvezhetik majd.
A hír már csak azért is érdekes, mert Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke éppen a napokban (Budapesten) a távközlést nevezte meg azon szektorok egyikeként, ahol az EU kellően gyorsan deregulálta a piacokat. A közgazdász éppen az itt végrehajtott reformokat állította példaként más ágazatok, köztük a pénzügyi szolgáltatások elé. Ráadásul Brüsszel csak nemrég kényszerítette rá a távközlési cégeket a barangolási tarifák csökkentésére, és beavatkozást tervez a mobilhálózatok összekapcsolásáért felszámolt díjak mérséklésére is. Teszi mindezt akkor, amikor az OECD számai szerint amúgy is töretlenül csökkennek a távközlési díjak a fejlett országokban, már hosszú évek óta.
A távközlési cégek így akár úgy is érezhetik, hogy méltánytalanul jár rájuk a rúd. Abban viszont Brüsszelnek feltétlenül igaza van – előadásában Trichet is utalt rá –, hogy a fejlett kommunikációs eszközök alkalmazása egyre fontosabb versenyképességi tényezővé vált, és ebben bizony Európának komoly lemaradása van.
Más kérdés, hogy a feldarabolás a modern távközlési technológiák elterjesztésének legalkalmasabb eszköze-e. Akárcsak az energiaiparban, a bizottság itt sem szorgalmazza az infrastruktúra működtetésének és a szolgáltatás biztosításának tulajdonosi elkülönítését; elegendő lenne pusztán szervezetileg szétválasztani a két tevékenységet. Az pedig erősen vitatható, hogy ez valódi versenyhelyzetet teremt-e. Tervei végrehajtásában ráadásul Brüsszelnek komoly tagállami ellenállással is számolnia kell.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.