Energia. Alig tartalékolt gázt a téli igény kielégítésére az ezért felelős ukrajnai társaság, a Naftogaz Ukraini – jelentette be Viktor Juscsenko elnök kabinetfőnöke. Viktor Baloha egyúttal Jurij Bojko energia- és üzemanyag-minisztert vádolta a terület nem megfelelő irányításáért. Baloha szerint a télen gázhiány is felléphet Ukrajnában, sőt még az európai exporttal is probléma lehet. Az országban tárolt mintegy 20 milliárd köbméter gázt ugyanis nem saját felhasználásra, hanem más cégeknek gyűjtötte be a Naftogaz. Ebből több mint 16 milliárd a RoszUkrEnergo által ellenőrzött UkrGazEnergo vegyes vállalaté. A Naftogaznak csak 2,2 milliárd köbméter gáza van, vagyis töredéke a 2006. januári 15 milliárdos mennyiségnek, amikor az orosz–ukrán gázárvita miatt leállt az orosz szállítás. Közelednek a 2008-as ártárgyalások, vagyis Baloha szerint a helyzet aggasztó.
Mindazonáltal a Naftogaz más számokról beszél: az augusztus 15-ig betárolt 26,5 milliárd köbméterből – ez az 1998-as szint óta a legmagasabb – 5,5 milliárdnyi a saját készlet és 13 milliárd az UkrGazEnergóé. Tehát az ukrajnai fogyasztásra legalább 18,5 milliárd köbméter jut.
Utóbbit támasztja alá saját forrásunk is: „Mostanra 32 milliárd köbméterre nőttek az ukrajnai gáztartalékok, ekkora készletet utoljára a szovjet időkben halmoztak fel” – válaszolt lapunknak Góczi István, a legnagyobb hazai szabadpiaci gázkereskedő cég, az EMFESZ Kft. ügyvezető igazgatója. Szerinte inkább örülni kellene annak, hogy a szomszédos országban sok év elteltével már tervezik a gáztárolást, mégpedig szigorú balansz szerint. Megerősítette feltevésünket, hogy az UkrGazEnergo ukrajnai tárolásának Magyarország is hasznát látja, hiszen e gáz egy része éppen az itteni szabadpiacon kel el (évi mintegy hárommilliárd köbméter, a teljes hazai idény több mint ötöde). Kiegészítette viszont azzal, hogy a Közép-Ázsiában felszínre hozott olcsóbb földgáz 32 százaléka éppen a térségünkben talál gazdára, vagyis ésszerű lépés a termelés és a kisebb nyári felhasználás közötti mennyiséget Ukrajnában tárolni. Az ukrán mérleg szerint a betárolt gáznak egyébként csak az egyharmada jut az európai piacra, vagyis bármely társaság számára is őrzi a szénhidrogént a Naftogaz, annak a kétharmadát helyben használják fel.
A magyarországi közüzemi gázigényt az E.On Földgáz Trade Zrt. elégíti ki, a közüzem számára pedig és a szabadpiacra is az E.On Földgáz Storage Zrt. tárol gázt, mégpedig belföldön. „A készletépítés megfelel az időarányosnak, azaz szeptember elejére-közepére eléri a maximális 3,5 milliárd köbmétert” – tájékoztatta lapunkat a társaság kommunikációs vezetője. Kutas István elmondta, hogy egy nagyon hideg téli napon a hazai gázigény 85 millió köbméter. (Ennyire azonban nem volt kereslet a múlt télen, mint ahogyan igazán alacsony hőmérséklet sem volt.) A felhasználás 54 százalékát a kereskedelmi tárolókból elégítik ki – ahonnan naponta 47,5 millió köbméter gáz hozható fel –, ennek 9 százalékát hazai termelésből és 37 százalékát ukrajnai, illetve ausztriai belépésű importból. Maximális kitárolás esetén tehát 73 napon át elégíthető ki a hazai maximális gázigény több mint a fele.
Hamarosan lesz 1,2 milliárd köbméternyi stratégiai gázkészletünk is, ebből azonban a 2009/2010-es tél előtt nem sokat használhatunk fel, mert még tart a beruházás előkészítése. Igaz, a megfelelő olajtartalék rendelkezésre áll. VG
A Gazprom a Juzsno-Russzkoje gázmező negyedét adná, cserébe pedig az E.On két magyarországi gázcége felét-felét, mínusz egy részvényét, valamint itteni villamosenergia-ipari csoportja negyedét, plusz egy részvényét kapná.
Ám a napokban híre ment, hogy orosz részről még pontosítani kell a mező gázvagyonának feltételezett nagyságát s így a mezőrész árát is, és ehhez hozzá kell igazítani az ellenértéket.
Lehet, hogy az orosz társaság végül pont annyit kap a mezőhányadért, mint amennyiről korábban szó volt, de mivel egy angliai E.On-erőmű is felkeltette az érdeklődését, a magyarországi érdekeltségekből kevesebbel is beérheti, vagy esetleg meglenne nélkülük is. Az év végéig állítólag el kell dőlnie a kérdésnek.
A Gazprom a Juzsno-Russzkoje gázmező negyedét adná, cserébe pedig az E.On két magyarországi gázcége felét-felét, mínusz egy részvényét, valamint itteni villamosenergia-ipari csoportja negyedét, plusz egy részvényét kapná.
Ám a napokban híre ment, hogy orosz részről még pontosítani kell a mező gázvagyonának feltételezett nagyságát s így a mezőrész árát is, és ehhez hozzá kell igazítani az ellenértéket.
Lehet, hogy az orosz társaság végül pont annyit kap a mezőhányadért, mint amennyiről korábban szó volt, de mivel egy angliai E.On-erőmű is felkeltette az érdeklődését, a magyarországi érdekeltségekből kevesebbel is beérheti, vagy esetleg meglenne nélkülük is. Az év végéig állítólag el kell dőlnie a kérdésnek.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.