SZÓPÁRBAJ. Nincs semmi oka arra az osztrák kormánynak, hogy csökkentse 31,5 százalékos OMV-részesedését – reagált Hernádi Zsolt felvetésére az osztrák kormányzó párt, az SPÖ szóvivője. A Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója tegnapi számunkban kifejtette: akkor ülne tárgyalóasztalhoz cége osztrák kérőjével, ha nem a Mol eladásáról, hanem az OMV privatizálásáról lenne szó. Kijelentését mindazonáltal kedvezően értékelte az osztrák cég szóvivője, mert abból tárgyalásra való hajlandóságról is szó esett, amely végül együttműködéshez vezethet.
Mindkét szóvivő, a szociáldemokrata Kurt Eder és az OMV-s Thomas Hümer is leszögezte azonban, hogy az OMV mostani tulajdonosi szerkezete éppen megfelelő, azon senki sem akar változtatni. Pont egy win-win helyzet alakult ugyanis ki benne az osztrák államot képviselő OIAG ipari holding és az abu-dzabi IPIC csoport között. Az osztrák pénzügyminisztérium szóvivője is leszögezte az AFX kérdésére, hogy nincs napirenden az OMV privatizálása.
Thomas Hümer azt is hangsúlyozta, hogy cége schwechati finomítója sem eladó. Ez annak kapcsán került terítékre, hogy Hernádi Zsolt lapunknak kifejtette: egy esetleges Mol–OMV cégegyesülés szükségszerű induló lépése a százhalombattainál rosszabb hatékonyságú ausztriai olajfinomító bezárása lenne. Ezzel mellesleg elejét lehetne venni annak is, hogy a brüsszeli versenyjogi döntéshozók nyomására az európai szinten is a legjobban teljesítő százhalombattai finomítótól kelljen megválni.
A szópárbaj mögött az áll, hogy az OMV 2000-ben 10 százalékot szerzett a Molban, ezt a nyáron kisebb-nagyobb csomagok vásárlásával 19 százalék fölé emelte. Közben június 25-én közölte: megvenné a magyar olajcéget. Szándékát ez utóbbi megvizsgálta, ellenségesnek minősítette és elutasította, az akkori együttműködési tárgyalások pedig megszakadtak a cégek között. Az OMV kitart. Mint hangsúlyozza, nyitott a Mollal való bárminemű, értékteremtő célú erőkombinációra.
Időközben az OMV a Petrol Ofisi legnagyobb török üzemanyag-kiskereskedelmi hálózat újabb 3,6 millió részvényét vette meg, 36,43 százalékra növelte tulajdonrészét. Szavazati joga azonban nem nőtt. A céget a török Dogan Sikretler Grubu Holdinggal közösen ellenőrzi. Nem átvételi kísérletről van szó; Thomas Hümer szerint jó áron kínálkozott esély egy részvénycsomag megvételére. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.