Befuccsolt az egészségügy mobilitási programja. Megmentésére ma ülnek össze az illetékesek, a Munkaerő-piaci Alap őrei. Vélhetően nem a föl nem használt 500 millió forint miatt fáj a fejük, inkább azért, mert nem indult meg az országon belüli munkaerőmozgás.
Felerősödött viszont a drága pénzen kiképzett szakorvosok külföldi munkavállalása. A fiatalok több mint fele Nyugat-Európa felé kacsingat. S félő, nem csupán pár hónapos kiruccanásra. A jó fizetéshez és a jól felszerelt kórházakhoz hamar hozzá lehet szokni.
A nyugdíjhoz közel állókat sem csábítja a 3–12 havi fizetésnek megfelelő mobilitási támogatás, abból bizony nem lehet új helyen új egzisztenciát teremteni. Így inkább a passzivitást választják. Akik talán mennének, a pályázatban megszabott távolságkorlát miatt – az új munkahelynek legalább ötven kilométerre kell esnie a régitől – kiesnek a programból. Pedig – ha jól számolt az egészségpolitika – az áprilisi kórházkarcsúsítások miatt közel hétezer kórházi dolgozónak szűnt meg a munkahelye, közöttük ezerötszáz orvosé. Ezzel egy időben a korábbinál több feladatot kapott kórházakban kevés lett a doktor. Így fordulhat elő, hogy rezidensek látják el az ügyeletet, törvénytelenül. A fiatal szakorvosjelöltek ugyanis csak felügyelettel dolgozhatnának.
A program hat hónapos regnálása alatt számos bírálatot, javaslatot kebelezhettek be annak megalkotói. Például a távolságkorlát föloldását, a támogatás adómentességét, a diszkrimináció megszüntetését. Ez utóbbi az egyházi intézményekben dolgozókat sújtotta. Ők, noha az egészségbiztosító által finanszírozott közfeladatot látnak el, valamilyen ok miatt nem pályázhatnak.
Hogy mire jutnak ma a Munkaerő-piaci Alap őrei, nem tudni. Annyi biztos, elegendő muníciót kaptak, hogy az élethez szabják az íróasztal mellett kigondolt programot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.