BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Érdemes-e támogatásra pályázni a recessziós időkben?

Majdnem egyértelműen igen – ez derül ki a Világgazdaság által megkérdezett szakemberek válaszaiból. Valamennyien nagyra értékelik a forrásbevonást a piac beszűkülése idején. Egyúttal a kockázatokra is felhívják a figyelmet: aki nem teljesít megfelelően, annak – nincs mese – vissza kell fizetni a kapott támogatást
2007.09.28., péntek 00:00

Ascsillán Endre

A PricewaterhouseCoopers EU- és állami támogatási vezető menedzsere

Ördögi részletek

„Bár első blikkre egyszerűnek tűnik a feladvány: mikor, ha nem recessziós időkben jön jól egy vállalat számára a pénzügyi támogatás? Kicsit jobban végiggondolva a kérdést már nem ilyen egyértelmű a helyzet. A pályázónak körültekintően kell eljárnia, mert az ördög nyilvánvalóan a részletekben rejlik. Mérlegelnie szükséges például azt, hogy fel merje-e vállalni a támogatásból megvalósított beruházást követő öt évre előírt foglalkoztatotti átlaglétszám-növekményt. Ez igen kemény feltétel. Véleményem szerint amennyiben a beruházáshoz csak 20 százalék vissza nem térítendő támogatás kapható, nem biztos, hogy hordoz magában akkora előnyt, amekkora kockázatot/hátrányt jelenthet a kiszámíthatatlan piaci viszonyok között felvállalt többletfoglalkoztatás.”


Balázs Péter

Az első magyar

EU-biztos, egyetemi tanár

Együttműködve

„Miért ne lenne érdemes? Nyilván most nagyobb a kihívás, nehezebb a terep, ám ilyen időkben, amikor a piac beszűkül, különösen jól jön a külső segítség, a forrásbevonás, ráadásul a fellendülésre beérhet, pluszelőnyt biztosíthat a befektetés. Természetesen a pályáztatónak is körültekintően szükséges eljárnia. Gondolnia kell arra, hogy milyen körülmények között teljesít a pályázó; az élénkítés, a munkahelyteremtés, a versenyképesség ugyanis közös cél. Célt téveszt az, aki nagy dérrel-dúrral, irreális feltételeket szabva írja ki a pályázatokat, vagy nem kellően végiggondolt projekttel próbál támogatáshoz jutni. Az európai uniós támogatási rendszer lényege éppen az, hogy a kiírónak és a kedvezményezettnek együtt, együttműködve kell megvalósítani a kitűzött célokat.”


Debreczeni Ferenc

Az Észak-alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgatója

Egyszeri alkalom

„Persze, hogy érdemes pályázni. Fontos azonban, hogy az adott projekt valódi igényeket szolgáljon, érdemi fejlődést és magas hozzáadott értéket eredményezzen. Az Észak-Alföld régiónak különösen fontosak a 2007–13 között rendelkezésére álló európai uniós pénzek, mert olyan, egyszeri alkalomra szóló és jelentős nagyságrendű forrást jelentenek, amelyhez az EU-tagság nélkül soha nem jutott volna hozzá. Talán már közhelyszámba megy, mégis minden szavában igaz: az itt élők számára kivételes alkalom ez az időszak, hiszen ügyesen hasznosítva az uniós pénzeket, a megvalósuló projektek ténylegesen előmozdíthatják a felzárkóztatást és a foglalkoztatást, megalapozhatják és erősíthetik a régió versenyképességét, javíthatják az emberek életminőségét.”


Egyed Géza

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakállamtitkára

Tőzsdei logika

„Tőzsdei hasonlattal élve akkor érdemes részvényt venni, amikor olcsó. Magyarországon az idén azért lesz 2,2 százalékos a növekedés, mert a GDP 10 százalékáról 6,2 százalékra csökken a költségvetés túlköltekezése. Ez a tempó még nem jelent recessziót, a GDP 4 százalékával egyenlő keresletkivonás mellett sokkal inkább csodaszámba megy, számottevő növekedési potenciált jelez, elsősorban az export révén. Jövőre a növekedés ismét visszatér a 3,5-4 százalékos szintre. Vagyis most érdemes »részvényt venni«. A felelősen gondolkodó vállalkozónak egyébként elsőként azt kell eldönteni, hogy akar-e beruházni. Amennyiben igen, úgy gondoskodnia szükséges projektje optimális finanszírozásáról, adott esetben a pályázaton elnyerhető vissza nem térítendő támogatás igénybevételéről.”


Glósz Andrea

A Pályázatírók Országos Szövetségének alelnöke

Óvatosság

„Az új kiírások ugyan a vártnál lassabban, de többségében jelentős támogatási kerettel jelennek meg, egyszerűsödtek a feltételek, kevesebb a pályázó. Tehát érdemes pályázni. A recessziós jelek miatt azonban fokozottan tanácsos odafigyelni a pályázatok úgynevezett vállalási feltételeire, amelyeket a pályázónak a támogatott fejlesztésre alapozva kell teljesítenie. Amennyiben a vállalás a tervezett szint 75 százaléka alatt teljesül, a támogatás visszafizetését vonhatja maga után. Ezért kiemelkedő jelentőségű a megfontolt üzleti tervezés, az alapos előkészítés, a kiírásoknál a praktikus útmutató. A tisztánlátást ugyanakkor a túlfűtött tanácsadói piac fokozott nyomása nehezítheti, mivel az átgondolt fejlesztés helyett a pályázatkészítést tolja előtérbe.”

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.