Védőmechanizmust dolgoz ki az unió arra az esetre, ha felmerülne a gyanú, hogy egy külföldi cég „nem üzleti célú” befektetést akar végrehajtani az európai energiaszektorban – jelezte a minap José Manuel Barroso. Konkrétumokat egyelőre nem árult el az Európai Bizottság elnöke, ám mindenki számára világos lehetett, hogy a Kreml hátszelét élvező orosz energiacégek „nyomulásának” szeretne gátat vetni. Furcsának nevezte ugyanis, hogy miközben például a Gazprom felvásárolhat egy európai gáztársaságot, az uniós tagállamok cégeinek Moszkva megtiltja ottani energiatermelő kapacitások megszerzését.
A terv részletei már e hét szerdán kiderülhetnek, hiszen akkor teszi közzé Brüsszel az energiaszektor reformjára vonatkozó elképzeléseit. Ennek központi eleme az energiacégek termelő és elosztó részlegeinek szétválasztása lesz, és ez alaposan megosztja a tagállamokat. Nem utolsósorban attól tart Berlin, Párizs és más kormányok, hogy a szétdarabolt cégeket könnyebben megszerzik majd az orosz és más külföldi beruházók.
Barroso egyelőre hallani sem akar arról, hogy – biztonsági megfontolások ide vagy oda – elálljon az energiacégek feldarabolásától. Könnyen lehet azonban, hogy végül enged a nyomásnak; a portugál politikus ugyanis egyes vélemények szerint már 2009-es újraválasztására gondol, ezért az első elnöki mandátumából hátralévő szűk két évben tartózkodni fog attól, hogy magára haragítsa a legfontosabb tagállamokat. TG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.