Vadász Péter. Az MGYOSZ társelnöke. Bizonytalanság. „Az adótörvények változtatásában az összehangolatlanságot és a zavartságot érezzük. Az egyik legnagyobb probléma az adórendszer gyakori változtatgatása, ez kiszámíthatatlanná teszi a vállalkozások környezetét. Ha az adószabályok közül kiemeljük az ingatlanadót, akkor elmondható, hogy az e körüli gyakori módosítási tervek teljesen elbizonytalanítják a beruházókat és az építőipari cégeket, amelyek pedig több évre előre terveznek, ám ez a tervezés így ellehetetlenedik. Ugyanez igaz más adónemekre is. Sajnos az látszik, hogy csak bizonyos lobbicsoportok érdekei jelennek meg az adószabályok változtatásában. Rendkívül rossz hatásuk volt az adó- és a vagyonvizsgálatoknak is. Sajnos az a benyomásunk, hogy a vizsgálatok nem korrekt módon zajlanak.”
Dávid Ferenc. A VOSZ főtitkára. Tehernövekedés. „Az első elvárásunk, hogy az adó- és a járulékszabályok tárgyalása során elegendő idő álljon rendelkezésünkre azok megvitatására, nem úgy, mint tavaly, amikor nem volt valódi érdekegyeztetés. Nem fogadjuk el, hogy állandóan lesöpörjék a vállalkozók véleményét, miközben az elvárt adó elleni beadványunk – amellyel kapcsolatban tavaly a kormány ugyancsak nem hallgatott meg minket – sikere is bizonyítja, hogy érdemes kikérni a VOSZ véleményét. Továbbá semmilyen olyan változást nem támogatunk, amely a vállalkozók adó- vagy adminisztrációs terheit a legkisebb mértékben is növeli. A költségvetés kapcsán hangoztatni fogjuk, hogy reális büdzsé kell, s a túl nagy államapparátus az, amely adóemeléseket indukál, így méreteinek csökkentését szeretnénk elérni.”
Vadász György. A BKIK általános alelnöke. Versenylemaradás. „Azt vártuk, hogy a kormányprogram segítségével javítani lehet majd a versenyképességet, s ezzel tartósan megteremtődik a konvergenciaprogram céljának megvalósulása. Ám az adópolitikát tekintve nem látjuk, hogy a kormány kockázatot vállalna egy komolyabb reformmal. Egy éve létrejött egy adóbizottság, és semmi sem történt benne, elszalasztottuk a lehetőséget. Ha emiatt versenyhátrányba kerülünk a környező országokhoz képest, akkor nagyon nehéz lesz abból kitörni. Világgazdasági konjunktúra van, ilyenkor nem szabad lemondani a versenyképesség javításáról, a foglalkoztatottság bővítéséről. Az adórendszerünk még mindig túl bonyolult, nem ösztönöz növekedésre. A BKIK szerint a forgalmi és a vagyoni típusú adókat kellett volna előtérbe helyezni más elvonásokkal szemben.”
Vahl Tamás. A Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara elnöke. Bürokrácia. „Az adórendszer módosításaival nem szabad a 2009-re tervezett nagyobb reform mozgásterét leszűkíteni. Alapvető, hogy a vállalati terheket összességükben nem szabad emelni. Az intézkedések előkészítésébe kezdettől fogva be kell vonni az érdek-képviseleti szervezeteket, mert az utólagos »véleményezésnek« nem sok értelme van. A kisadók jövőre tervezett összevonását támogatjuk. Viszont nem tudjuk elfogadni, hogy ezt a kormány 50-60 milliárd forint többletbevétel előteremtésére akarja felhasználni. Ez ugyanis 5 százalékkal növelné a vállalkozások terheit az élőmunka rovására, ami a versenyképességet korlátozza. Az adók jogi alapjainak egyszerűsítése mellett fontos csökkenteni a bürokráciát, ez hozzájárulna a feketegazdaság visszaszorításához.”
Antalffy Gábor. A Kisosz ügyvezető elnöke. Élőmunkaterhek. „A részleteket nem ismerem, az érdekegyeztető tanácsban erről még nem tárgyaltunk, csak a sajtóból tájékozódtam. Eddig az látszik, hogy kissé kétarcú a módosítás, mert figyelembe vették, hogy ne legyen annyi kisadó, de helyette lesz egy új, amely a kisvállalkozókat jobban terheli. Miután nyilvánosságra került, hogy a társadalombiztosítási kassza nem mínuszos, hanem szufficites, lehetőség volna arra, hogy újragondoljuk az élőmunka terheit. Ez azért lenne fontos, mert a szakképesítéshez kötött garantált bérminimum, a hároméves bérmegállapodás miatt a bérkiáramlás sokszorosan meghaladta azt, amennyit a gazdaság többletként megtermelt, s 2008-ban is így lesz. Kezdeményezzük a legkisebbek átalányformában történő adóztatását.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.