A minősítés nem lepte meg a hazai egészségpolitika vezérkarát. Azt mondják, a reformok elindításával éppen ezt az állapotot kívánják megszüntetni. A gyógyítóintézmény-rendszer átalakítása s a tervbe vett biztosítási reform majd segít – vallják.
Nehéz hinni az ígéreteknek. A betegek ugyanis általános káoszt tapasztalnak az egészségügyben, a reformnak nevezett változtatások inkább rontottak a helyzeten. A zsúfolt szakrendelők, a páciensek ide-oda küldözgetése, a több hónapos, sőt -éves műtéti várólisták, a térítésmentes gyógyszerellátás megszűnése riasztó; különösen azért, mert a vizit- és receptdíj bevezetésével nőtt a páciensek kiadása.
Azt mondja a tárca új államtitkára: a biztosítás reformja meg az európai uniós pénzforrások hozzáférhetősége segít orvosolni a bajokat. Már e hónapban pályázatot írnak ki a foghíjas szakrendelői rendszer kiépítésére, korszerű eszközökkel való fölszerelésére, ami kórházi kezeléseket vált majd ki, apadhat a várólista.
Aztán, ha a parlament is áldását adja, jövőre hozzáfognak a biztosítási rendszer átalakításához. Az egyetlen állami biztosítót fölváltó s akár 49 százalékos magántulajdonba kerülő egészségpénztáraktól tőkét és az üzleti szemlélet meghonosodását várják a reformerek.
Az ágazatnak sok pénz kellene. Ha megszűnne a forráshiány, gyökeret verne a hatékonyság, a minőségbiztosítás, és értékén fizetnék a gyógyítók munkáját, abból a betegek is profitálnának. Az egészségügy vezéreinek pedig nem kellene magyarázkodni a következő brüsszeli minősítés után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.