Népszavazási lázban ég az ország, azaz csupán a politikára figyel. Magyarországnál tábla helyett azt is ki lehetne tenni a határra: Népszavazország. De annyi értelme lenne az új elnevezésnek, mint magának a népszavazással való szinte napi fenyegetésnek. Ahhoz képest, hogy többtucatnyi beadvány vár ilyen-olyan elbírálásra, vagy akár arra, hogy egyáltalán az OVB-hez kerüljön, utoljára 2004-ben vehettünk részt ügydöntő referendumon, s a többség paszszivitása miatt az sem „ugrotta át a lécet”. Legközelebb jó esetben jövő tavasszal járulhat újból urnához a magyar, a Fidesz tandíj-vizitdíj kérdéseire válaszolva.
Mondhatjuk, négyévente sikerül eljutni a népszavazásig, sikerül használni azt az eszközt, amely amúgy is kiegészítő „kelléke” a parlamentáris demokráciának. A hazai jogi szabályozás miatt nem is éppen az a fegyver, amelyet csak úgy elő lehet varázsolni a kalapból: jogorvoslati eljárásokhoz, 200 000 hiteles aláíráshoz kötődik, a „nép” válasza pedig végül a parlament előtt köt ki, ahol a politika ismét megrágja, milyen jogszabályi változást is „akartak” a polgárok.
Ehhez képest a népszavazás lett a csodafegyver, akár a kormány munkájának a megítéléséről, akár a politika megújításáról van is szó. 2010-ben majd aztán minden téma mérlegre kerül, de ma megjósolhatatlan, hogyan is jutunk el addig, ki kit győz le, ki újul meg és ki nem. Ami biztos: a szocialista szószólók – Karsai, Szanyi – újabb és újabb muníciót kapnak. TE
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.