Kétségtelen tény, hogy néhány körülmény a monetáris politika enyhítése mellett szólt, ugyanakkor továbbra is nagy a bizonytalanság. Például, hogy mekkora lesz végül az élelmiszerárak emelkedése, ami az egész világon súlyos gondot okoz, és hogy mennyire lesz ennek tartós hatása az inflációra. Ugyancsak aggodalomra adhat okot az energiaárak megugrása, bár a rekordokat döntő olajár negatív hatásait némiképp ellensúlyozhatja a dollár mélyrepülése. A kivárás mellett szól a jövő évi béralakulás körüli bizonytalanság is, ezért a mostani döntés egy későbbi, jóval megalapozottabb kamatmérséklésnek készítheti elő a terepet.
A monetáris tanács óvatos politikája a költségvetés most folyó vitájában is intő jelül szolgál. Azt üzeni, hogy a fiskális szigor fenntartására továbbra is óriási szükség van. Ebben a környezetben különösen veszélyes lehet, ha valakik népszerűség-növelési célokból, homályosan megfogalmazott tételek vagy az általános tartalék terhére igyekeznek engedményeket kicsikarni.
Végül nem árt egy pillantást vetni a tengerentúlra is. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed szerdai kamatdöntése ugyanis legalább akkora – ha nem nagyobb – hatással lehet a magyarországi fejleményekre, mint az itteni döntéshozók magatartása. Nagy kérdés, hogy az ottani másodlagos jelzálogpiaci válság kezelése meddig tart és milyen hatásokkal jár. Ebben a helyzetben legalább mi ne rontsunk a saját kilátásainkon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.