BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az orosz földgázipar alkalmazkodik a piachoz

Az Oroszországi Gázipari Szövetség elnöke szerint a Gazprom és az oroszországi gázipar megbízható szállítója Európának, és működését a piaci kereslet határozza meg.
2007.11.08., csütörtök 00:00

Európa ajtaján kopogtat a tél. Az év ezen időszakában néhány európai politikus – belpolitikai megfontolásoktól vezérelve – rendszeresen megkérdőjelezi az oroszországi gázszállítás megbízhatóságát. Holott a világ legnagyobb – és a föld teljes gázkészletének 17 százalékával rendelkező – gázszállítójaként Oroszország nagyon is tudatában van annak a kulcsfontosságú szerepnek, amit a „vén kontinens” energiabiztonságának ellátásában vállal. Egyesekben aggodalmat keltett a Gazprom egy októberi közleménye, mely szerint a cég csökkenti idei gázkitermelési előirányzatait. Ez igaz, a célszámokat csökkentették. Ez azonban nem egyenlő az Európában tapasztalható gázhiánnyal. Engedjék meg, hogy elmagyarázzam ennek okait.

Az orosz gázkitermelés csökkentéséről szóló döntés 2007 májusában született meg oroszországi gáz- és olajipari szereplők tanácskozását követően, ahol arra a következtetésre jutottak, hogy mind az orosz belföldi, mind a külföldi piacokon visszaesett a gázfogyasztás. Ez tökéletes összhangban volt a különböző tényezők hatására kibontakozó globális energetikai trendekkel.

A csökkenő fogyasztás egyik fontos oka a szokatlanul meleg tavalyi tél volt. A Nemzetközi Energiahivatal adatai szerint Európa 20 legnagyobb országának gázfogyasztása átlagosan 10 százalékkal csökkent tavaly télen. Az idei év első negyedére közel 15 százalékos esést mutatnak a fogyasztást jelző adatok.

A klímaváltozás okozta hatások miatt Európa fő gázszállítói – Norvégia és Oroszország – visszafogták gázkitermelésüket előbb 3,1, majd 7,5 százalékkal. A legnagyobb európai és amerikai gázipari vállalatok szintén „takarékra állították” termelési kapacitásukat. A Shell például bejelentette, hogy 2007 első negyedében 7 százalékkal csökkent az általuk kitermelt napi menynyiség. Ugyanebben az időszakban az ExxonMobil Európába tartó földgázszállítása 14 százalékkal esett vissza.

Tehát mégsem egy kizárólagosan oroszországi ügyről van szó. Oroszország megbízható szállítója volt Európának az elmúlt negyven évben, és elég tartaléka van ahhoz, hogy teljesíteni tudja szerződésben vállalt kötelezettségeit. Az orosz gáz nyugat-európai jelenléte régebbi keletű, mint azt sokan gondolnák. És egyetlen alkalommal nem volt fennakadás a gázszállításban. A hidegháború, majd a Szovjetunió mélyreható gazdasági és politikai változásokkal járó felbomlása közben is folyamatos és akadálytalan volt a gázszállítás.

A Gazprom továbbra is jelentős energiákat fordít arra, hogy a rendelkezésre álló tartalékait a lehető legteljesebb mértékben kitermelje – s teszi mindezt olykor a legszélsőségesebb körülmények között. Egy példa erre a 3200 milliárd köbméteres Stokman gázmező, ez a ma ismert legnagyobb tengeri gázkincs.

A Gazprom által építtetett nagy távolságú vezetékrendszerek, illetve föld alatti tározóinak kapacitása és mérete tekintélyes. A Gazprom földgáztartalékai szintén jelentősek: meghaladják a 29 000 milliárd köbmétert. Jelenleg ez a legnagyobb gáztartalék a földön. A 2005– 2006-os szokatlanul hideg télen e tartalékok tették lehetővé a folyamatos magas szintű termelést.

Oroszországban mi is tapasztaltuk a gázfogyasztás visszaesését, ez pozitív és régóta várt változásokat jelez a helyi energiapiacon. A földgáz alternatív üzemanyaggal történő felváltásával Oroszország régóta próbálja optimalizálni erőművei energiafelhasználását. Az energiahatékony technológiák terjedése az oroszországi iparban és az orosz gázpiac – ipari fogyasztókkal kapcsolatos – liberalizációja új ráfordítás-kibocsátás prioritások fokozatos kialakulását eredményezi az ágazati kapcsolatokban.

A tavalyi meleg tél szintén szerepet játszott abban, hogy az idén csökkent a földgázkereslet Oroszországban. A helyi fogyasztás 8 milliárd köbméterrel esett vissza, ez globálisan nézve is meglehetősen messze áll attól, hogy ezt oroszországi gázhiányként értelmezzük. Ráadásul a csökkenő fogyasztás mellett Oroszország 2007 első öt hónapjában éppen hogy 0,2 százalékkal, 285 milliárd köbméterre növelte a földgázkitermelését. Ugyanebben az időszakban a Gazprom 240,2 milliárd köbméter gázt termelt, ez 0,5 százalékkal haladja meg a tavalyi év hasonló időszakának teljesítményét.

Mindezekből látható, hogy az európai fogyasztóknak és az orosz állampolgároknak nem kell az ellátás kiesésétől tartaniuk. Éppen ellenkezőleg, a döntés a kitermelés visszafogásáról pusztán azt jelzi, hogy a Gazprom és az egész oroszországi gázipar modern, piacorientált működésére váltott, ahol a termelés szorosan kapcsolódik az aktuális kereslethez.

Ez egyben azt is mutatja, hogy az orosz gázipar készen áll arra, hogy az összes – beleértve az európai – kötelezettségeit maradéktalanul teljesítse.




A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.