Barcza György. A K&H vezető közgazdásza. Múló fiskális sokk. „Úgy tűnik, a GDP-növekedés már elérte a mélypontját, de csak lassú fellendülés várható a következő időszakban. A 2008-as bővülési ütem még nehezen megjósolható, de 2,5 százalék körüli vagy kicsivel az alatti adat valószínűsíthető. A fiskális sokk lecsengeni látszik, bár a magasabb infláció miatti nagyobb reálbércsökkenés még éreztetheti a hatását a lakossági fogyasztásban. A legfőbb külpiacunk, az EU növekedése valószínűleg lassulni fog mintegy fél százalékponttal, ez némi kockázatot jelent az egyelőre jól teljesítő ipar és a külkereskedelem számára. További bizonytalansági tényező a beruházások alakulása; egyelőre nem lehet tudni, hogy a most megindult fellendülés széles körben tapasztalható lesz-e, vagy csak a Hankook megjelenésének a hatása.”
Belyó Pál. Az Ecostat KSKI főigazgatója. Állami túlsúly. „Egyre inkább külön kezelendő a fiskális konszolidáció hatása és a konvergenciaprogram. Ezek alapján a 2007-es és a 2008-as növekedési pálya már erősen behatárolt. Ha jók maradnak a külpiaci feltételek, akár 3 százalék körüli növekedés is elképzelhető jövőre. Az idén a fogyasztás a vártnál jobban visszaesett, így innen indulva – a bázishatás miatt – elindulhat egy fellendülés. A növekedés nagy hányadát a kormányzati kereslet bővülése okozta korábban; a korrekció nyomán ez most a negatív tartományba lendült, ami annak is betudható, hogy eddig túl nagy súlyt képviselt az állam a GDP-ben. A jövő évben külső kockázati tényezőként egy erősödő globális inflációs nyomást emelnék ki, amely még a vártnál is jobban visszavetheti a külpiacok növekedését.”
Forián Szabó Gergely. A Pioneer Alapkezelő szakértője. Trendforduló. „Most járunk a mélypont környékén, a jövő év első felére már – részben az alacsony bázis miatt – enyhe fellendülést várunk. A lassulás mögött termelési oldalról a közszféra viszahúzódása áll, ezután a kis súlyú, de az időjárás miatt nagyot zsugorodó agrárium, valamint az erőtlen építőipar jelenti a leggyengébb láncszemet. A fiskális korrekció a felhasználási oldalra is rányomja bélyegét: mind a fogyasztási, mind pedig a beruházási keresletre fékezőleg hatott a visszafogottabb túlköltekezés. Jövőre már kisebb az állam részéről várható fékerő, de a növekedést eddig életben tartó külpiacokon lassulás várható, így elhúzódhat a felpörgés. Várakozásaink szerint fokozatos gyorsulás mellett a 2008-as évben kedvező esetben is csak közelíthetünk a 3 százalékos dinamikához.”
Palócz Éva. A Kopint-Tárki vezérigazgatója. Közszolgáltatások. „Az egyszázalékos GDP-növekedés mindenképpen mélypontot jelent, de még kérdés, hogy az idei 1,5-2 százalék körüli bővülés általában is a gazdaság pályájának a minimuma lesz-e. A jövő évi növekedés irányába hat, hogy az idén kiugró mértékben csökkentek a közszolgáltatások. Ha ez a csökkenés megáll – erre minden esély megvan –, már önmagában ez növekedést generálhat a bázishatás miatt, és akár ellensúlyozhatja a külföldi kereslet visszaesésének a hatását. A lakosság eladósodása a jelek szerint a második fél évre megállt, így a fogyasztási kereslet lassabban éled újra a vártnál. A fenntartható növekedésre azonban kockázatot jelent, hogy a háztartási szektor hitelfelvételi kedve szinte teljesen független a jövedelme alakulásától.”
Hamecz István. Az OTP Alapkezelő elnök-vezérigazgatója. Versenyképesség. „Rövid távon elérte mélypontját a gazdaság, de a jelenlegi helyzetben a fő problémát a közép- és hosszú távú kilátások jelentik. A kormány és egyes gazdasági szereplők várakozásainál jóval kedvezőtlenebbek a növekedési kilátások, a jelenlegi gazdasági szerkezetet alapul véve a trend inkább 3,5 százalék köré tolódott. A strukturális problémákra leginkább a hosszabb ideje pangó üzleti beruházások utalnak: a Hankook megjelenésén kívül szinte alig történt valami ezen a téren, márpedig befektetések hiányában hazánk felzárkózása is drámaian lelassulhat. A jelenlegi helyzetből kiutat érdemben csak a versenyképességet növelő gazdaságpolitika jelenthet, de véleményem szerint ezeket a politikailag népszerűtlen lépéseket aligha vállalja fel a kormányzat.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.