Bár Mihail Szaakasvili grúz államfő a múlt héten bevezetett rendkívüli állapot napokon belüli feloldását ígéri a helyzet „gyors stabilizálódásnak” eredményeként, a politikai káosz a nyugati megfigyelők által olyannyira dicsért gazdasági reformok lassulásának a veszélyét hordozza. Az ország ma még kiváló gazdasági teljesítményét jelzi, hogy a Nemzetközi Valutaalap az idei 11 után jövőre 9 százalékos GDP-bővülést jósol, a Világbank pedig a tavalyi Doing Business jelentésében Grúziát a világ első számú reformereként méltatta.
A Szaakasvilivel szembeni elégedetlenséget azonban részben éppen az táplálja, hogy az országban sokan kételkednek az eredmények valódiságában, és a fejlődés áldásaiból a saját életükben semmit nem tapasztalnak. Egy ellenzéki grúz közgazdász szerint az ország csak „imitálja a növekedést”, miközben a gyakorlatban valamennyi üzlet a kormányzati tisztviselőkhöz kötődik. A nemzetközi szervezeteknek küldött adatok elkendőzik a szárnyaló inflációt, az ipari termelés jelentéktelenségét és a magas munkanélküliséget. Üzleti élet pedig szerinte szinte nincs is az országban, mivel a gazdaságot teljes egészében oligarchák ellenőrzik, és a legtöbb külföldi befektetés az orosz és a kazah államtól érkezik.
A kérdőjeleket csak szaporítja a feszült grúz–orosz viszony. A retorikain jócskán túlmenő ellenségeskedés ellenére ugyanis tény, hogy az oroszok kezében van az ország gazdaságának 50 százaléka, közte az energiaipar és az infrastruktúra. BÁ
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.