A túlzott várakozások elkerülésére az Egyesült Államokban csak találkozóként, semmint konferenciaként vagy csúcsként emlegetik azt az eseményt, amely ma kezdődik Annapolisban mintegy ötven, az izraeli–palesztin konfliktusban érdekelt állam és szervezet részvételével. A házigazda George W. Bush amerikai elnök óvatossága teljes mértékben indokolt, hiszen a hosszú évtizedekre visszanyúló viszály rendezésére tett minden kísérlet kudarcot vallott eddig, legutóbb az USA, Oroszország, az EU és az ENSZ kvartettje által 2003-ban kidolgozott, a békét elérni hivatott „útiterv”.
Ami most mégis halvány reményre ad okot, az a némileg új megközelítés. Az eddigi kísérletek ugyanis mindig a békét és a biztonságot igyekeztek megteremteni előbb, remélve, hogy a feltételek javításával javíthatók lesznek az alapvető kérdésekről szóló megállapodások esélyei is. Mára azonban világossá vált, hogy csak egy végső megállapodás vezethet el a békéhez és a biztonsághoz, nem pedig fordítva.
A végső megállapodásban rendezendő kérdések köre ugyanaz, mint eddig. Idetartozik Izrael és a palesztin állam határainak a megállapítása, Jeruzsálem jövője, a ciszjordániai zsidó telepeknek a sorsa, valamint az 1948-ban otthonaikból elűzött palesztin menekülteknek a visszatérése. Csak akkor lesz béke, ha a palesztinok szuverén, területileg egybefüggő, gazdaságilag és politikailag életképes államot teremthetnek. Ennek árát azonban mindkét oldalnak meg kell fizetnie. BÁ
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.