A változtatások viszont több, jól látható kedvező hatással is járnak. Egyrészt hosszabb távon mindenképpen hozzájárulnak ahhoz, hogy a tőkepiaci befektetések részaránya növekedjen a magánbefektetőknél, hiszen a pénztárnál elért jobb hozam a nem nyugdíjcélú megtakarításaiknál is bátrabb kockázatvállalásra késztetheti a kisbefektetőket. Másrészt a több portfólió kialakításának a lehetősége a versenyt is élénkíti a szereplők között, hiszen eddig – a csaknem
75 százalékos állampapírhányaddal – túl nagy csodát nem lehetett tenni a hozamok terén: a tőzsdei papírok súlyának a növekedése viszont jobban rávilágít majd arra, hogy egy adott szereplő mennyire bánik jól a rábízott pénzzel.
Azt viszont a versenyzők viszonylag gyors reagálása ellenére sem lehet várni, hogy rövid távon gyökeresen megváltoznának a viszonyok a piacon. A magyar lakosság különböző okoknál fogva legendásan konzervatív a megtakarításait illetően: elég csak a lekötött betétek dominanciájára vagy a tőkevédett alapok kiugró sikerére gondolni. Nem elhanyagolható tény az sem, hogy a választást kínáló önkéntes pénztáraknál – ahol 2001 óta elvben adott ez a lehetőség – a tagok túlnyomó többsége eddig a legkevésbé kockázatos összetételt választotta. Egyelőre tehát úgy tűnik, könnyen süket fülekre találhatnak a piaci szereplők: de most kivételesen nem velük, hanem a keresleti oldallal lehet a baj.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.