Kényes helyzetbe hozta az USA-t Pervez Musarraf pakisztáni elnök hét végi húzása. Az alkotmánynak a demokrácia védelmére és a szélsőségesek megfékezésére hivatkozva elrendelt felfüggesztése, a legfelsőbb bíróság elnökének menesztése és több tucat ellenzéki személy letartóztatása beláthatatlan következményekkel járhat. Ha a hadsereg továbbra is kitart a nemrég újraválasztott tábornok-elnök mellett, akkor „csak” késést szenvedhet a rendszer demokratizálásának folyamata, ha viszont Musarraf belebukik a játszmába, akkor Washington elveszíti egyik legfontosabb ázsiai szövetségesét. A zavart az amerikai kormányzat ellentmondó nyilatkozatai is jelzik. Miután a Pentagon közölte: a pakisztáni elnök lépése nem befolyásolja a rezsimjének nyújtott, dollártízmilliókban mérhető katonai támogatást, Condoleezza Rice külügyminiszter – akinek augusztusban még sikerült lebeszélnie Musarrafot a rendkívüli állapot bevezetéséről – tegnap már a felülvizsgálat szükségességéről beszélt.
Nemcsak az atomhatalomnak számító 160 milliós iszlám ország számára lesznek sorsdöntőek a következő napok. Lehet, hogy a nyugati szempontból eddig „erős bástyának” számító Pakisztán zűrzavarba süllyed, de az is könnyen elképzelhető, hogy a rendkívüli állapot éppen hogy hatékonyabbá teszi az iszlám szélsőségesek elleni fellépést. Akár így, akár úgy: ami Iszlámábádban történik, az az iraki, afganisztáni és iráni eseményekre is hatással lesz. TG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.