A családok gyerekvállalási kedvét azonban meglehetősen korlátozott mértékben tudják befolyásolni a kormányok, a tömeges bevándorlás pedig politikai és társadalmi szempontból kényes kérdés. Marad tehát a nyugdíjkorhatár emelése, az ellátás összegének csökkentése, illetve a kiegészítő biztosításokban testet öltő öngondoskodás elterjesztése. Éppen ezt látjuk az unió számos országában: szinte nem múlik el hét anélkül, hogy valahol ne jelentenének be, illetve ne fogadnának el egy újabb nyugdíjreformtervet, vagy épp a szakszervezetek sztrájkkal ne adnának hangot tiltakozásuknak.
Kelet-Közép-Európában a jól képzett, fiatal szakemberek kivándorlása is súlyosbítja a helyzetet, hiszen ők nem otthon fizetnek tb-járulékot. Hogy ez nem elhanyagolható tétel, azt Írország példája is mutatja, ahol a rengeteg vendégmunkás kimutathatóan javítja a lakosság korösszetételét és ezzel a nyugdíjrendszer helyzetét. A bevándorlásra alapozott „vérfrissülés” klasszikus példáját persze nem az Óvilágban találjuk, hanem az Egyesült Államokban, ahol a mexikói határon keresztül – no meg a belső gyarapodás révén is – szédítő ütemben bővül a latin-amerikai eredetű népesség. A helyzet iróniája pedig az, hogy a nyugati életmód elterjedése nyomán lassanként a feltörekvő országokban is napirendre kerül az idősek ellátásának problémája.
Tehát: gyerekek, indiaiak – és magasabb nyugdíjkorhatár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.