BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tervezi-e bővíteni vagy visszafogni a beruházásait?

A harmadik negyedévben 2,5 százalékkal esett vissza éves alapon a beruházások volumene. Az állami megrendelések továbbra is nagy ütemben csökkentek, amit a magánszektor nem tudott kompenzálni; ez leginkább az építőipart fogja vissza. A lapunknak válaszoló cégek ennek ellenére többnyire bővítik beruházásaikat.
2007.12.07., péntek 00:00

Tóth István. A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének titkára. Veszteségek. „A piaci körülmények játsszák a meghatározó szerepet abban, hogy számos sertéstermelő vállalkozás lemond beütemezett fejlesztéseiről, vagy jelentősen lassítja a tervezett beruházások végrehajtását. Az ágazati szereplők korábban 130 milliárd forintnyi támogatott környezetvédelmi korszerűsítést kívántak megvalósítani, erre az uniós előírások teljesítése miatt is szükség lenne. A fő gondot véleményem szerint ma az okozza, hogy a takarmányárak az idén drasztikusan nőttek, miközben a felvásárlási árak látványosan estek, így az állattartás veszteségessé vált. Legalább negyven nagyobb társaságról tudunk, amely végleg felszámolta telepeit, vagy jelentősen visszafogta termelését. Emiatt a 3,8-4 milliós országos sertéslétszám zsugorodása várható.”


Deák Imre. A Danubius Hotels Nyrt. vezérigazgatója. Változó súlypontok. „A beruházásokat a Danubius Hotels csoporton belül összességében nem fogtuk vissza szándékosan, hanem inkább a súlypontok helyeződtek át az elmúlt időszakokban a külföldi leányvállalatok nagyobb munkálatainak a megvalósítására. Gondolok itt a szlovákiai Pöstyénben az ötcsillagos Thermia Palace teljes körű rekonstrukciójára, számos csehországi (Marienbad) beruházásra, valamint a romániai Danubius Hotel Sovata konferenciatermének a kialakítására. 2007-ben a Danubius előkészítette azokat a nagyberuházásokat, amelyeket remélhetőleg 2008-ban meg tudunk kezdeni: a budapesti Gellért és a pécsi Nádor szálloda teljes körű felújítását. A hotelek színvonalának emeléséhez, illetve szinten tartásához szükséges beruházások eddig is megtörténtek, és ezután is megvalósítjuk azokat.”


Reiter László. Az Obi Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója. Készülünk a jövőre. „Jövőre négy vidéki áruházzal bővítjük a hálózatot, így egy év múlva már 24 barkácsáruházban várjuk a vásárlókat. A terjeszkedést annak ellenére folytatjuk, hogy megállt az árbevétel évek óta tartó intenzív bővülése. Az építőnyagok forgalma csökken, de a lakberendezés/lakáskultúra osztályainkon szerencsére csak a növekedés dinamikája esett vissza. Viszont most, hogy a fogyasztás szűkül, úgy gondolom, még inkább a jövőre kell gondolnunk, mert nem a piaci igények csökkennek, csak a vásárlók pénze kevesebb. Készülünk tehát a recesszió utáni időszakra, amikor egyszerre kell majd kiszolgálnunk mindazokat, akik manapság elhalasztják beruházásaikat. Most nyitottuk meg nyíregyházi áruházunkat, januárban pedig Sopronban bővül az Obi-hálózat.”


Beke Zsuzsa . A Richter Gedeon Nyrt. PR-vezetője. Spórolás. „A gyógyszeriparnak a gyógyszer-gazdaságossági törvény miatt a többi ágazatnál is nagyobb elvonásokkal kellett szembenéznie ebben az esztendőben. Az új jogszabály a Richter eredményét mintegy négymilliárd forinttal vetette vissza, míg az egyéb intézkedések – a járulékok emelkedése, illetve a szolidaritási adó – összesen kétmilliárddal csökkentették a nyereséget. Mivel a kutatás-fejlesztési kiadásainkból semmiképpen sem szeretnénk lefaragni – ez ugyanis a versenyképességet veszélyeztetné –, kizárólag a magyarországi beruházásokon tudunk spórolni. A folyamatban lévő projekteket még befejezzük, újakat azonban a közeljövőben nem kezdünk. Míg tavaly a Richter közel 27 milliárd forintot költött beruházásokra, az idén csak 20-at, jövőre pedig várhatóan 15 milliárdot fogunk.”


Vitányi Márton. Az Ereco Zrt. környezetvédelmi vezetője. Stabil kilátások. „A legnagyobb volumenben acélhulladékok kezelésével foglalkozó Ereco Zrt. a korábban meghatározott ütemben fogja folytatni beruházásait 2008-ban, függetlenül attól, hogy az idén csökkent a magyar GDP növekedési üteme. Ennek oka, hogy a hulladékkereskedelem területét közvetlenül nem befolyásolja a magyar gazdaság bővülésének mértéke. Az ágazat életében ennél sokkal nagyobb befolyásuk van a nemzetközi hulladékpiaci trendeknek, mindenekelőtt a másodnyersanyag-árfolyamok alakulásának. A gazdasági lassulás önmagában nem veti vissza a hulladékképződés ütemét sem; legalábbis a tapasztalataink azt mutatják, hogy amennyiben a hulladéknak jó ára van, akkor a begyűjtés volumene akkor is növelhető, amikor a fogyasztás egyébként stagnál vagy csökken az országban.”

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.