Önmagában persze az, hogy a vártnál jóval rosszabbak lehetnek a kontinens bankjainak tavalyi eredményei, kevésbé érdekes: a gond igazán ott van, hogy mostanság jó dolog nem nagyon tud történni a pénzügyi szektorral, hiszen egyre nagyobb és mind több porszem kerül a fogaskerekek közé.
Az amerikai recesszió – jobb esetben lassulás – mindenképpen lenullázza a szektort, hiszen annak hatásai Európa gazdaságában is érződnek. Ennek következtében a bankok forrásai megdrágulnak, a növekedésük lelassul, leépítésekre kényszerülnek, piaci értékük pedig – lásd a tőzsdei árfolyamok mozgását – rohamosan csökken.
Ezt a tünetegyüttest sajnos a magyarországi hitelintézetek sem tudják teljesen megkerülni, habár egy centet sem fektettek a gondok kiindulópontjául szolgáló amerikai értékpapírokba. Egyrészt – mivel Magyarország feltörekvő, tehát magasabb kockázatú piacnak számít – a források drágulásától, a gazdaság lasulásának a hatásaitól ők sem tudnak megmenekülni, másrészt a két tőzsdei bank kurzusa kénytelen szinkronúszó módjára követni a szektortársak árfolyamának mozgását.
Lehet persze vitatkozni azon, hogy a válság vagy lassulás meddig tart és milyen mély lesz, vagy hogy mikor kecmereghetnek ki a gödörből az első számú vesztesként elkönyvelt bankok. Egy a szektor működése szempontjából nélkülözhetetlen elem visszacsempészése a piacra viszont biztosan nagyon hosszú és nagyon nehéz folyamat lesz: ezt a dolgot pedig bizalomnak hívják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.