Ettől függetlenül a kilátások valóban nem túl rózsásak. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed és a washingtoni kormányzat kétségbeesett mentőakciói azt jelzik, hogy az Egyesült Államok gazdasága tényleg nagy bajban van a korábban felhalmozott egyensúlyhiányok miatt. Az Európai Unió vezetői is egyre inkább úgy vélik, a tengerentúli recesszió nem hagyja érintetlenül kontinensünket. Ráadásul – amint az várható volt – szinte naponta robbannak az újabb bombák az amerikai másodlagos jelzálogpiaci válság konkrét következményeként: a világ vezető pénzintézetei dollártízmilliárdokat kénytelenek emiatt leírni.
A mostani tőzsdekrach tehát nem ellentétes a fundamentumokkal. Mint ahogy akár néhány évvel ezelőtt sem lett volna az. Az árfolyamok mégis emelkedtek. Az elemzők persze utólag könnyen előhúzhatnak bármire magyarázatot, meg annak az ellenkezőjére is, az adott pillanatban azonban rendkívül nehéz előre látni, hogy a piac hangulatára, várakozásaira mely tényező lesz a meghatározó. Ráadásul az alapvető irányzatok is folyamatosan változnak: ahogy a
90-es évek végén nem tudtuk, hogy az internetes forradalom mennyire emeli a termelékenységet, úgy most azt nem tudjuk, mennyire képes Kína és India pótolni a befékező amerikai lokomotívot a globális gazdaságban.
Csak egy biztos: így vagy úgy, de izgalmas év elé nézünk.
A tanulságok levonásával meg még ráérünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.