Alaposan visszavetheti a nemrég újraindult közel-keleti békefolyamatot a Gázai övezet izraeli blokádja. Mahmúd Abbász palesztin elnökre eddig is komoly nyomás nehezedett a tárgyalások leállítására addig, amíg Izrael fel nem hagy a megszállt területeken lévő zsidó telepek bővítésével, a humanitárius katasztrófával fenyegető akció azonban végképp elmérgesítheti a viszonyt.
Ez még akkor is igaz, ha a Gázai övezet feletti ellenőrzést tavaly júniusban erőszakkal átvett Hamász és az Abbász vezette Fatah között kifejezetten ellenséges a viszony. Elvégre Gázában is palesztinok élnek – jelentős részük nem is a Hamász, hanem a Fatah híve –, akiknek a sorsa bizonyára nem közömbös Abbász számára. A palesztin elnök ráadásul az egység helyreállításával képzeli el a független állam megalapítását még az idén, a Hamásszal való viszony rendezése tehát sokáig nem várathat magára.
A világ közvéleménye által elítélt izraeli akció azonban – amely komoly PR-veszteséget okozva a zsidó államnak a blokád kényszerű enyhítésével és palesztin oldalról az egyiptomi határ áttörésével járt – a Hamász radikálisainak pozícióit erősítheti Gázában. Pedig a Hamász sorai között is vannak, akik együttműködőbb politikát szorgalmaznak. Ők úgy vélik, a szervezetnek az ellenállást jobban ki kellene egyensúlyoznia a Gázában a kormányzást is magában foglaló valódi politizálással, és az ostromállapot megszűnését a Fatahhal való megbékéléstől remélik. BÁ
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.