Miközben a gazdaságelemzők javuló hazai gazdasági kilátásokról számoltak be, újabb kedvezőtlen számok jelentek meg. A tavalyi utolsó negyedévben a gyenge foglalkoztatási adat mellett az ipar felől is erősödő inflációs nyomás mutatkozott.
Az utóbbi hetek pénzpiaci turbulenciái nyomán számos elemző megkongatta a recessziós vészharangot, azonban ezek elsősorban az USA-ra vonatkoznak. A hazai gazdasági folyamatokat viszonylag egységesen látják, sőt, ami még soha nem fordult elő: valamennyi, az idei államháztartási hiányra vonatkozó előrejelzés egybeesik a Pénzügyminisztérium ez évi tervével. A többi makrogazdasági mutató tekintetében a kutatóintézetek és a piaci elemzők csak abban biztosak, hogy a tavalyinál minden szempontból jobb év jöhet.
A munkanélküliség ismét az egekbe szökött: a két évvel ezelőtti kiugró, 7,8 százalékos értékhez közelít a ráta, és a következő hónapokban jó esély van arra, hogy meg is haladja azt. A strukturális problémák ugyanakkor egyre inkább a gazdasági fejlődés gátját képezik, a munkapiaci kínálat sem területileg, sem minőségben nem találkozik a kereslettel. Eközben az aktivitás a korábbi, alacsony szint körül ingadozik, fenntartva a súlyos társadalmi feszültségeket, amelyeket az eltartott népesség túlságosan nagy aránya okoz.
Az exportárak csökkenése kioltotta a belföldi termelői árak növekedését tavaly, de év végén már kedvezőtlen folyamatok indultak. A belföldi értékesítési árakat az alapanyagok drágulása hajtotta felfelé, az élelmiszer- és az olajipar árai nőttek leginkább. Az utolsó negyedévben folyamatosan drágultak a hazai eladások, de az éves átlag még így is kedvezőbb lett a korábbi években tapasztalhatónál. A legfőbb kiviteli cikkek ára folyamatosan mérséklődik a világpiacon. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.