BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mi lehet a vizitdíj eltörlésének a következménye?

Meghaladta a 21 milliárd forintot a kórházak és rendelőintézetek tavalyi bevétele a 300, 1000 forintos vizit- és napidíjból. Az egy éve bevezetett önrészfizetéssel leginkább a háziorvosok jártak jól. Tény, hogy minden gyógyintézménynek jól jött a többletforrás, ám annak mértéke elenyésző a betegforgalom kieséséből eredő éves tb-bevételük csökkenéséhez képest.
2008.02.22., péntek 00:00

Soós Ágnes. A II. kerületi, Kapás utcai szakrendelő főigazgatója. Nullszaldós. „Szakrendelőnk egyéves vizitdíjmérlege nullszaldós. Huszonhárom telephelyen gyógyítunk, éves költségvetésünk 1,2 milliárd forint. A múlt év februárjában bevezetett betegönrész-bevételt 60-62 millió forintra terveztük. Ám a vizitdíjbeszedés költsége, benne a recepciókon, a gazdasági osztályon e feladattal megbízott munkatársak bére, a jelentős papírfelhasználás, valamint a beszedett összeg bankba szállításával járó költségek havonta egymillió forint kiadást jelentettek a számunkra, ez éves szinten 12 millió. Nálunk a betegforgalom-kiesés 10 százalék volt, emiatt 50 millióval kevesebb működési bevételt kaptunk az egészségpénztártól. Így, ha összevetjük a tervezett vizitdíjbevételt a beszedésével járó költségekkel és a kiesett OEP-bevétellel, a kettő kioltja egymást.”



Csabai Lászlóné. Nyíregyháza polgármestere. Felelősségnövelő. „A 37 milliárd forint évi költségvetéssel gazdálkodó önkormányzatunk közel egymillió forintot fizetett ki az elmúlt 12 hónapban a vizitdíjat visszaigénylőknek. Ugyanis a jogszabályban meghatározott csoportokba tartozók csak a huszadik orvosi vizit után kérhetik vissza az önrészt, ám ezt kevesen érik el. Azt tapasztaltam, hogy a 300 forintokat az önkormányzathoz tartozó alapellátási intézetek jól felhasználták, megszépültek a rendelők. Sok helyen növelték a dolgozók jövedelmét is, ez nem elhanyagolható szempont a későbbi nyugdíjkiszámításnál. Úgy gondolom, nem az országosan befizetett 20 milliárdos vizit- és napidíjbevétel a fontos, sokkal inkább az, hogy az öngondoskodással elindultunk a polgárosodás irányába; az egyének is felelősek az egészségükért.”



Komáromi Zoltán. XII. kerületi háziorvos. Stabilizáló. „A praxisbevétel 20-24 százalékos növekedése stabilizálta a vállalkozásunk pénzügyi helyzetét. A havi 180-200 ezer forint vizitdíjból az elmúlt egy év alatt lecseréltük a monitorokat, olyan informatikai rendszert építettünk ki, amely lehetővé teszi, hogy az OEP rendszerével összekapcsolva ellenőrizzük a betegek taj számát. Sikerült fölvenni egy diplomás nővért, aki a praxisba tartozó pácienseket gondozza, szűréseket végez, átnézi, milyen vizsgálatokra van szükségük. Elkülönült az akut betegellátás és az ápolás, megszűnt a zsúfoltság, pedig naponta 70-75 beteg keresi föl a rendelőt. A vizitdíj megszűnése minőségi visszaeséssel járna, hiszen a diplomás nővérnek fel kellene mondani. Ahol bizalmi viszony van a betegekkel, a vizitdíjfizetés nem okozhat gondot.”



Varga Ferenc. A siófoki kórház-rendelőintézet főigazgatója. Közérzetjavító. „A vizit- és a napidíj ugyan nem oldotta meg a mi intézményünk gazdálkodásában is naponta jelen lévő gondokat, ám a pénzügyi egyensúlyt könnyebben tudjuk tartani. A 35 millió forintos bevétel egyharmada volt a kórházi napidíj, a többi a szakrendelőben fizetett vizitdíj. A pénz egy részét a dolgozók közérzetének a javítására fordítottuk; karácsonykor mindenki hatezer forint összegű természetbeni juttatást kapott, s lehetővé vált két részletben 14. havi bér kifizetése. Az összeg másik részét az intézmény elavult műszereinek cseréjére, új orvosi eszközök beszerzésére fordítottuk. Az önrészfizetés eltörlése bizonyára hiányozna a költségvetésünkből. Valószínűleg elmaradnának a dolgozók extra juttatásai, de a gazdálkodásunk egyensúlya akkor sem borulna föl.”



Dr. Boncz Imre. A Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának docense. Elhanyagolható. „Egyetemünkön a vizitdíjból (43,3 millió), a kórházi napidíjból (20,8 millió) származó bevétel 2007. július és december között meghaladta a 64 millió forintot, ez az év azonos időszakában elért mintegy 9,5 milliárdos OEP-bevétel 0,7 százaléka. Az önrészbefizetés nem elhanyagolható, így a kiesése érezhető lehet az intézményi költségvetésben. Ám ha viszonyítani kell a kiesést az egészségügyi reform egyéb intézkedéseihez, elmondhatjuk, hogy a teljesítményvolumen-korlát (tvk) 2006-ban és 2007-ben történt megállapításához, drasztikus csökkentéséhez képest elhanyagolható tétel. A vizit- és napidíjból származó 120 millió forint körüli éves bevételünk a tvk-csökkenés által okozott milliárdos nagyságrendű veszteséghez képest már nem tűnik kimagaslónak.”

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.