Jelzéseket kaphatunk a gazdasági, illetve kutatás-fejlesztésért felelős miniszterek mai brüsszeli tanácskozásán arra nézve, hogy a gazdaság gyengülése erősíti vagy inkább gyengíti a tagállamoknak a versenyképességi reformok melletti elkötelezettségét. Az ominózus lisszaboni program továbbviteléről van szó, amelynek 2000-es meghirdetését fél évtizedes vonaglás, majd az utóbbi néhány esztendőben biztató eredmények követték.
A mai ülés – amely az első azóta, hogy a többi elemzőt követve az Európai Bizottság is csökkentette idei növekedési előrejelzését – fontosságát jelzi, hogy Günter Verheugen alelnök mellett az Európai Bizottság négy másik tagja is csatlakozik a szakminiszterekhez. Napirendre kerül az a versenyképességi program, amelyről az állam- és kormányfőknek márciusban kell a végső szót kimondaniuk: az egységes belső piac még meglévő akadályainak a lebontása, a globalizációs kihívásokhoz való igazodás.
Brüsszel természetesen azt szeretné, ha a pénzpiaci és konjunkturális bizonytalanságra a reformok gyorsításával felelnének a tagországok – ennek elérését célozza a szokatlanul fajsúlyos bizottsági jelenlét. Jó lenne, ha a lisszaboni stratégia elvei mellett a terítékre kerülő konkrét ügyekben is sikerülne előrelépni: ilyen például a hadiipari együttműködés fokozása, a személygépkocsik szén-dioxid-kibocsátását korlátozó terv vagy az alternatív energiaforrások kutatásának támogatása. TG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.