Két héttel ezelőtt a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) Általános Tanácsa támogatását adta Ukrajna tagságához, így az már csak a kijevi ratifikálásra vár. Erre való tekintettel az Európai Unió és Ukrajna tárgyalásokat kezdett az erre alapuló szabad kereskedelmi egyezményről. Olyan helyzetben, amikor a világ piacait teljes gazdasági bizonytalanság jellemzi, fontos tudatosítani, hogy mind a növekvő gazdaságok, mind pedig a fejlett országok számára még mindig a globalizált gazdaság jelenti az egyetlen hitelt érdemlő, biztos pontot, amelyhez a kereskedelem, valamint a befektetések ösztönzése vezet el.
Ukrajnában a reformerek joggal gondolják azt, a WTO-tagság döntő fontosságú ahhoz, hogy az ország bekapcsolódjon a regionális és a globális vérkeringésbe. Egyrészt egy mind erősebbé váló mezőgazdasági termelő ország számára hatalmas jelentősége van annak, ha megvetheti a lábát a világ exportpiacain, másrészt Ukrajna tagsága biztosítja, hogy a külföldi beruházók és kereskedők bizalommal fordulhatnak az ottani piacok felé.
Az ország általános céljainak szintén megkerülhetetlen része az EU-val kialakítandó szorosabb integráció. Ezen a téren jelenleg a szabad kereskedelmi megállapodásokról szóló tárgyalások játsszák a fő szerepet. Ukrajna szomszédjaként és messze legnagyobb exportpiacaként az unió mindig is kiállt az ország WTO-tagsága mellett. Az EU legközelebbi szomszédaival folytatott politikájának elsődleges célja a stabilitás megőrzése és a gazdasági fejlődés előmozdítása volt. A gazdasági integráció – különös tekintettel a milliós nagyságrendű kereskedelmi forgalomra és a személyes kapcsolatokra, amelyek az egyre növekvő kisvállalkozások és regionális ellátási láncok révén jöttek létre – jelentős kiaknázatlan tartalékot jelent. Ez az oka annak, hogy az unió Ukrajnával – a WTO-tagságra alapozva – olyan megállapodást szeretne kötni, amelynek célja új üzletek és beruházási kapcsolatok ösztönzése, a kereskedelem adminisztratív jellegű akadályainak eltávolítása és a kisvállalkozások segítése. Ha Oroszország az idén vagy jövőre csatlakozik a WTO-hoz, a cél továbbra is ugyanaz marad.
A világgazdaságban uralkodó bizonytalanság idején Ukrajna WTO-tagsága a világ kereskedelmi rendszerének folyamatos bővülését is tudatosítja bennünk. Jelenleg 152 állam tagja a Világkereskedelmi Szervezetnek, és ezek csaknem valamennyi gazdasági fejlettségi szintet lefedik. Már csak Oroszország az egyetlen, jelentős gazdasággal rendelkező ország, amely nem tagja a WTO-nak, de törekszik arra, hogy még az idén csatlakozzon. Abban az évben, amikor Ukrajna kivált a Szovjetunióból, világszerte hozzávetőleg tízből két ember élt nyitott gazdaságban. Ma – kevesebb mint 20 év elteltével – tízből több mint kilencen. A nyitott gazdaság felé történő elmozdulás együtt járt a globális szegénység soha nem látott mértékű csökkenésével.
Ha ukrajnai reformereket kérdezünk, mind azt mondják, hogy a világgazdaság kihívása az ukrán gazdasági fellendülés leghatékonyabb mozgatórugója. A külföldi közvetlen befektetések a növekvő ukrán gazdasági ágazatokban vitathatatlanul a legjobb tőkeforrást jelentik. Ezt a következtetést számos ázsiai és dél-amerikai reformpárti kormány vonta le az elmúlt két évtizedben, méghozzá látványos eredményekkel.
A hitelválság fontos kérdéseket vet fel a világ pénzügyi piacain a kockázatkezeléssel és a felelősségvállalással kapcsolatosan. Bármilyen új kormányzási rendszerek kerüljenek is ki a jelenlegi válságból – és valamilyeneknek ki kell kerülniük –, fő céljuk annak biztosítása, hogy az ingatag hitelpiacok ne ássák alá a világkereskedelmi hálózatokat és a befektetéseket, amelyek az elmúlt húsz év valamennyi gazdasági sikertörténetének az alapját képezték. Ukrajna WTO-s törekvéseinek és a megkezdett szabad kereskedelmi tárgyalásoknak ezt kell tudatosítani bennünk.
A szerző az Európai Unió kereskedelmi biztosa
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.