A még meglévő állami cégek ily módon történő magánosítása azért is leleményes taktika, mert megnyithatja az utat az eddig szent tehénnek tartott vállalatok (MVM, Szerencsejáték, Magyar Posta stb.) értékesítése előtt. Jó esély van ugyanis arra, hogy a polgárok kezébe kedvezményesen kerülő részvények utóbb mégiscsak koncentrálódjanak, és stratégiai vagy pénzügyi befektetőkhöz jussanak. Így az állam gyakorlatilag lemond a bevétel egy részéről a kisbefektetők (szavazók) javára, ami politikailag eladhatóvá teszi ezeket a tranzakciókat. Gondolatkísérletként egyébként érdemes felvetni a veszteséges állami cégek „népiesítését” is: vajon hogyan vélekednének például az új MÁV-tulajdonosok a sztrájkokról vagy a kihasználatlan szárnyvonalak megszüntetéséről.
Hogy az imázsjavításon túl lesz-e haszna a meghirdetett programnak, arra vonatkozóan vannak kétségeink. A középosztály megerősödését naivitás lenne ettől várni, legfeljebb a megszorítások okozta nehézségeket ellensúlyozhatja némiképp, bár csak késleltetve és vélhetően nem a legrászorultabb rétegeknél. Az érintett állami cégek gazdálkodása valamelyest átláthatóbbá, elszámoltathatóbbá válhat, a gazdaság versenyképességét azonban nem az ilyen intézkedések javítanák leginkább, hanem a kormányfő beszédének másik két pillére: a munkahelyteremtés és az oktatás. Sajnos ezekről kevés érdemi dolgot hallhattunk tegnap.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.