Mostanság nem számít komoly önkormányzatnak az, amelyik nem bocsát ki kötvényt, nem vesz fel – nem kis nagyvonalúsággal – hitelt. A kóros pénzhiányban szenvedő településeken is kell ugyanis iskolát működtetni, utat építeni, s nem árt az sem, ha a polgármester egy világító, zenés szökőkúttal írhatja be nevét a települése történelmébe. Ráadásul a falvak, városok meglehetősen könnyen juthatnak forráshoz. A bankok nem szőrösszívűek, amikor velük tárgyalnak, hiszen gyakorlatilag kizárt, hogy egy település úgy menjen csődbe, hogy ne kapnák vissza a pénzüket. Ráadásul a visszafizetési feltételek is kedvezőek – különösen a kötvények esetében –, hiszen az önkormányzatok általában többéves türelmi időt kapnak. Addig meg majd csak történik valami – gondolják a város- és faluatyák, ha pedig közben elveszítenék a választásokat, legfeljebb az új vezetők törhetik majd a fejüket.
Így senki sem csodálkozik azon, hogy az önkormányzatok eladósodottságáról szóló adatok egyre ijesztőbbek, s éppen ezért azon sem, hogy a kormány megálljt akar parancsolni a folyamatnak. Tavaly, a közpénzügyi csomag keretében javasolta, hogy tovább kellene szigorítani a települések hitelfelvételi lehetőségét. Ám a kezdeményezés akkor elakadt, s volt egy azonnali kedvezőtlen hatása is, a települések – kiskapu-bezárási pánikjukban – a korábbiaknál is sokkal nagyobb arányban bocsátottak ki kötvényt. A hírek szerint a korlátozásra vonatkozó elképzelés nemsokára mégis a parlament elé kerül.
Az önkormányzatok persze tiltakoznak a tervek miatt. Azzal ugyan többnyire egyetértenek, hogy rossz üzlet a működést hitelből finanszírozni, de szerintük a fejlesztéseiket is megfojtaná a szigorítás. A legfőbb érvük pedig az, hogy mindenekelőtt az önkormányzati finanszírozást kellene új alapokra helyezni, s csak ezután lehetne minden egyébről tárgyalni.
A gond csak az, hogy évek óta ezt mondják. S mégsem történik semmi érdemleges.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.