BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az inflációs csúcson már túl vagyunk

2008.03.17., hétfő 00:00

Azt már lehetett tudni, hogy tavaly szinte lebénult a magyar gazdaság, azonban még mindig nem látszik, mikor következhet be a várt fordulat. A büdzsé hiánya viszont enyhén jobban alakul a terveknél az év eddig eltelt időszakában, az infláció pedig nagyjából hozza a papírformát.

Az EU leglassabb növekedését produkálta tavaly a magyar gazdaság, éves szinten mindössze 1,3 százalékos volt a GDP bővülése, ez a 2006-os adatnak alig harmada. Az egy évvel ezelőtti prognózisokat alulmúló adat mögött az állami kereslet erőteljes visszafogása, illetve a reálbérek közel ötszázalékos zuhanása áll. A tavalyihoz mérhető lassulás utoljára tizenegy évvel ezelőtt volt. Az utolsó negyedéves GDP-növekedés megegyezik a három héttel ezelőtti előzetes becsléssel: 0,8 százalékkal haladja meg 2006 azonos időszakának volumenét – derült ki a KSH adataiból.

Valamivel alacsonyabb az államháztartás első kéthavi, önkormányzatok nélküli hiánya a tervezettnél: a 186 milliárd forint helyett 182,1 milliárd. Mint az év első hónapjában, februárban is csak a költségvetés halmozott fel deficitet, az elkülönített állami pénzalapok és a tb-alapok többlettel zártak. Igaz, míg a büdzsé hiánya januárban 10,4 milliárd forint volt, a februári deficit meghaladja a 250 milliárdot, amelyet csökkent az elkülönített állami pénzalapok és a tb alrendszer többlete.

A várakozásoknak megfelelően alakult a februári infláció: enyhe csökkenést mutatva 6,9 százalékos lett az éves index. A dráguláshoz a háztartásienergia-árak év eleji emelése járult hozzá, az élelmiszerek árának a növekedése viszont a korábbi hónapokban tapasztaltnál viszszafogottabb volt. Az elemzők az idei inflációs kilátásaikat fokozatosan emelték az utóbbi hónapokban, mivel a pénzromlás üteme rendre csalódást okozott, a mostani adat megnyugvást jelenthet számukra. Februárban az egyhavi átlagos fogyasztóiár-emelkedés 1,1 százalékos volt – közölte a KSH. BD

Heti várható jelentések

Forrás: VG-gyűjtés

Márc. 17.: Szállodai mutatószámok (január–február)

Márc. 18.: Építőipar (január)

Márc. 19.: Létszám és kereset a nemzetgazdaságban (jan.)

Márc. 21.: Kiskereskedelem (jan.)

Márc. 17.: Szállodai mutatószámok (január–február)

Márc. 18.: Építőipar (január)

Márc. 19.: Létszám és kereset a nemzetgazdaságban (jan.)

Márc. 21.: Kiskereskedelem (jan.)-->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.