Hosszú idő után először okozott kellemes meglepetést egy makroadat: a beruházások bővülése jelentheti a növekedés lassú beindulását is. A külkereskedelmi folyamatok viszont már jelzik az EU fejlettebb régiójában közelgő dekonjunktúrát. A hazai növekedési kilátások összességében egyelőre valamivel jobbak, mint a múlt év tényadatai.
Az előzetes várakozásoknál jobb lett a beruházások alakulása a tavalyi utolsó negyedévben, annyira, hogy az éves indexet is enyhe, 0,3 százalékos emelkedésbe fordította. Egyelőre korai trendfordulóról beszélni, mivel a tavalyi visszaesés igen nagynak bizonyult, így a bázishatásnak is szerepe van az utolsó időszak kedvező adatában. A nemzetgazdasági beruházások volumene az utolsó negyedévben 2,4 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz viszonyítva a KSH előzetes adatai alapján.
A külkereskedelmi mérleg hiánya 2007-ben – több mint kétmilliárd eurós javulást mutatva – a nyolcadára csökkent. Tavaly a kivitel volumene 16, a behozatalé 11 százalékkal nőtt 2006-hoz képest. A kivitel növekedése decemberben az előzetes adatoknak megfelelően némileg elmaradt a behozatalétól, előbbi 7,2, utóbbi 7,5 százalék volt – közölte a KSH. Az év egészére azonban nem ez volt a jellemző, a külkereskedelmi mérleg ezt megelőzően csak januárban romlott, a teljes 2007-es esztendőt tekintve viszont az előzetes adatoknál is jobban javult. Tavaly volt először olyan, hogy a havi termékforgalomban többlet keletkezett, hat hónapban is.
Tavaly a szolgáltatások exportja 3035 milliárd forintot (12,1 milliárd eurót), importja 2702 milliárd forintot (10,8 milliárd eurót) tett ki – tette közzé a KSH. Folyó áron a kivitel értéke 10, a behozatalé 13 százalékkal nőtt, vagyis a mérleg romlott. Ezt főként a turizmus egyenlegének a romlása okozta; a külföldiek hazai kiadásai csökkentek, s a magyar kiutazók 20 százalékkal több pénzt hagytak külföldön. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.