Magyarországon az megy jól, amibe nem szól bele a nagypolitika. Amibe pedig beleszól, azt garantáltan elrontja. Ezt a rendkívül leegyszerűsítő és túlzó, ám némi valóságalappal sajnos mégis rendelkező megállapítást látszik alátámasztani az uniós fejlesztések ügye is. A brüsszeli összesítésekből ugyanis rendre az derül ki, hogy hazánk az új tagállamok között az első helyen áll az EU (nagypolitika által „békén hagyott”) pályázati forrásainak lekötésében. Ami viszont a pártpolitikai csatározások áldozatául eső kiemelt fejlesztéseket, köztük a nagyprojekteket illeti, igencsak lehangoló a kép.
Nem kis részben olyan fejlesztésekről van szó, amelyek előkészítése hosszú évek óta zajlik (esetenként 10-12 éve, lásd 4-es metró). Miért nem sikerült ezeket a terveket legalább olyan szinten „gatyába rázni”, hogy időben el lehessen küldeni őket Brüsszelbe? Miért hiányoznak hatástanulmányok, megtérülési számítások, miért nem sikerült rendezni a tulajdonjogi, hatásköri, felelősségi vitákat, ha évek óta tudjuk, hogy ezek elengedhetetlen feltételei a sikeres brüsszeli pályázatnak? Félek, hogy elsősorban azért, mert ezek az önmagukban rendkívül fontos fejlesztések a belpolitika prédájává váltak. (Bár azt is el kell ismerni, hogy Brüsszel is hibás: késett a 2007–2013-as időszakra vonatkozó kohéziós végrehajtási rendeletek elfogadásával.)
Az sem segíti a nagyprojektek megvalósulását, hogy jellemzően több választási cikluson átívelő fejlesztésekről van szó, legalább két-három éves előkészítéssel és minimum ugyanekkora időigényű megvalósítással. Így a politikusok sokszor nem eléggé érdekeltek a hosszú, fáradságos aprómunkát igénylő, több ezer oldalas dokumentáció megfelelő színvonalú összeállításában. Ezt kellene ellensúlyoznia az NFÜ szakmai felügyeletének, ám az eddig láthatóan nem működött. Vajon miért?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.